reklamı kapat

POPÜLER

Birleşik Arap Emirlikleri Mars

Birleşik Arap Emirlikleri uzay sondasından gelen ilk Mars fotoğrafı

Birleşik Arap Emirlikleri, kısa süre önce “Mars” özelinde önemli bir ilke imza attı. İşte bunun üzerine bir gelişme daha yaşandı;

Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz hafta “Mars” yörüngesine uzay sondası yerleştiren ilk Arap ülkesi oldu. Japonya’nın Tanegaşima Uzay Merkezi’nden H-2A roketiyle Mars’a gönderilen 1,3 tonluk “Hope” isimli uzay sondası, açıklandığı kadarıyla kızıl gezegen üzerinde uzun yıllar boyunca hava durumu ve iklim değişikliği üzerinde çalışmalar yapacak. İşte bu 2020 Temmuz ayında gönderilen sondadan ilk fotoğraf da gelmiş durumda. Yayımlanan fotoğrafta BBC tarafından aktarıldığı kadarıyla Mars üzerinde yer alan Olympus Mons isimli Güneş Sistemi’nin en büyük volkanı da görünüyor. Mars’a inme gibi bir amacı olmayan Hope, böyle birçok başka fotoğrafa daha düzenli olarak imza atacak açıklaması yapılıyor. Ancak Hope’un bilimsel verileri daha çok önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birleşik Arap Emirlikleri Mars konusunda dikkat çekerken, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Milli Uzay Programı tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Türkiye’nin Milli Uzay Programı için önemli bazı detaylar paylaştı. Türkiye’nin uzay alanında artık hiç olmadığı kadar aktif olmasını isteyen Erdoğan, düzenlenen etkinlikte “Gözlem uydularında kazandığımız tecrübe ile haberleşme uydularını kendi üreten ülkeler arasına gireceğiz.” dedi ve Türkiye için “Artık uzay sistemleri alanında montaj ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir ülke konumundayız.” açıklamasını da yaptı. Etkinlikte yapılan diğer tüm açıklamalara burada ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli