reklamı kapat

POPÜLER

Birleşik Arap Emirlikleri Mars

Birleşik Arap Emirlikleri “Mars” özelinde bir ilke imza attı

Birleşik Arap Emirlikleri, kısa süre önce “Mars” özelinde önemli bir ilke imza attı. İşte bu gelişme hakkında bilinmesi gerekenler;

Arap dünyasında önemli bir bilimsel gelişme yaşandı ve Birleşik Arap Emirlikleri “Mars” yörüngesine uydu yerleştiren ilk Arap ülkesi oldu. Aktarıldığı kadarıyla Japonya’nın Tanegaşima Uzay Merkezi’nden H-2A roketiyle Mars’a gönderilen 1,3 tonluk gözlem uydusu, kızıl gezegen üzerinde uzun yıllar boyunca hava durumu ve iklim değişikliği üzerinde çalışmalar yapacak. 2020 Temmuz ayında gönderilen ancak belirlenen konuma ancak ulaşmayı başaran uydu, söylendiği kadarıyla bir SUV araç boyutunda. Belirlenen yörüngeye oturması için MOI olarak geçen bir son aşamadan geçen uydu, burada altı adet Delta-V iticisini 27 dakika boyunca ateşlemiş ve tam 75.000 mil/saat hızdan 11.000 mil/saat hıza kadar düşüş yapmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birleşik Arap Emirlikleri Mars konusunda dikkat çekerken, dün akşam Milli Uzay Programı tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Türkiye’nin Milli Uzay Programı için önemli bazı detaylar paylaştı. Türkiye’nin uzay alanında artık hiç olmadığı kadar aktif olmasını isteyen Erdoğan, düzenlenen etkinlikte “Gözlem uydularında kazandığımız tecrübe ile haberleşme uydularını kendi üreten ülkeler arasına gireceğiz.” dedi ve Türkiye için “Artık uzay sistemleri alanında montaj ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir ülke konumundayız.” açıklamasını da yaptı. Etkinlikte yapılan diğer tüm açıklamalara burada ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli