reklamı kapat

POPÜLER

Milli Uzay Programı

Türkiye’nin Milli Uzay Programı açıklandı; işte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dakikalar önce Türkiye’nin Milli Uzay Programı için detaylar paylaştı. İşte bilinmesi gerekenler,

Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşağıdaki logo ile kurulan Türkiye Uzay Ajansı üzerinden Türkiye’nin Milli Uzay Programı için önemli bazı detaylar paylaştı. Türkiye’nin uzay alanında artık hiç olmadığı kadar aktif olmasını isteyen Erdoğan, düzenlenen etkinlikteki açıklamalarına “Bu akşam ülkemiz adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik ediyoruz. ” cümlesiyle başladı. Konuşmasına “Gözlem uydularında kazandığımız tecrübe ile haberleşme uydularını kendi üreten ülkeler arasına gireceğiz.” şeklinde devam eden Cumhurbaşkanı, Türkiye için “Artık uzay sistemleri alanında montaj ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir ülke konumundayız.” açıklamasını da yaptı.

Şu anda en önemli eksiğimiz fırlatma konusu, ancak bu konuda önemli adımlar atıyoruz diyen Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı kapsamında “önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla birlikte uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini de tamamen sağlamış olacağız.” cümlesini de kurdu. Cumhurbaşkanı tarafından bu akşam yapılan en önemli sayılacak açıklamalardan birisi ise şun oldu: “En önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. İnşallah Ay’a gidiyoruz.”

İnşallah Ay’a gidiyoruz!”

Erdoğan Ay konusunda “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert bir iniş gerçekleştireceğiz, 2028’de ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, ilk fırlatmayı bu milli roketlerimizle yapacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı özelindeki 10’uncu hedefi olarak da “Bir Türk vatandaşı uzaya gidecek” açıklamasında bulundu.

Erdoğan açıklamalarda “artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor” da dedi. Bu konuda ortak bir çalışma yapılacağı ve Türkçe bir isim bulunacağı aktarılıyor. 

Milli Uzay Programı ses getirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa süre önce Elon Musk ile görüşmüştü

Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan-Musk görüşmesinde, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındığı aktarıldı. Erdoğan, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada ise konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili kardeşim, bugün Tesla ve SpaceX’in Kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususları ele aldık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknoloji alanında ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeyi ve Milletimize fayda sağlama amacıyla bu alanda atılan her adımı desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Hatırlarsınız Elon Musk geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’ye bizzat gelerek yukarıdaki fotoğrafın çekildiği görüşmeyi yapmıştı. Musk o ziyaretinde Anıtkabir’e de gitmişti. Son yapılan görüşmenin Türkiye’nin gelecek uydularının SpaceX tarafından atılacağını gösterdiği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli