reklamı kapat

POPÜLER

Audi e-tron GT

487 km menzil, 598 PS güç; Audi e-tron GT seri üretim dinamikleriyle karşımızda [Video]

Prototip sürecinin ardından planlanan tanıtımı gerçekleştirilen Audi e-tron GT, mühendislik altyapısıyla markası için bir kilometre taşı.

Audi’nin elektrik krallığını kademeli olarak oluşturduğu planlamanın ikinci üyesi e-tron GT, konsept sonrası nihayet seri üretim versiyonuyla karşımızda. Markanın performans otomobilleri tarihine geçecek teknik nitelikleriyle dikkat çeken model, kuzeni ve rakibi Taycan’dan anımsadığımız seviyede veriler vadediyor. Standart dışında RS rozetiyle de satışa sunulacak iki farklı versiyona sahip olan Audi e-tron GT, zirve noktasında sunulan 598 PS’lik güç değerinin yanında 487 kilometrelik menziliyle tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi e-tron GT, marja tarihinin en verimli tasarımına sahip

e-tron GT’nin rakamsal verileri öncesinde markanın da tanıtımla özellikle öne çıkarttığı noktalardan bahsetmekte fayda var. Araç için açıklanan sürtünme katsayısı 0,24 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da Audi tarihinin bu noktada en iyi otomobiline baktığımız anlamına geliyor. Bu değerin elde edilmesinde rüzgarı karşılayan tampondaki hava girişlerinden arkadaki difüzöre kadar tüm gövde panellerine büyük görev düşüyor. e-tron GT’de kullanılan jantlar da yine bu amaca hizmet etmek adına özel olarak tasarlanıyor.

Böylesine parçaların şüphesiz alt tarafta görev yapan motorun ürettiği verileri daha değerli kılmasında hayati önem i var. e-tron GT, Volkswagen grubunun üst seviye modellerinde kullandığı J1 Performance platformu üzerine geliştiriliyor. Bu platformla birlikte aracın 800V hızlı şarj desteğine de sahip olduğunu biliyoruz ki böylesine bir kaynak, bataryayı yüzde 5’den yüzde 80 seviyesine sadece 22,5 dakikada getiriyor. 5 dakikalık şarj ile 100 kilometre menzil değeri de yine deneyimlenebilecek nimetler arasında.

Almanya sürücüsüz otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-tron GT biraz önce de bahsettiğimiz gibi iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Ailenin giriş seviyesinde 476 PS güç ve 639 Nm’lik tork değerleri kullanıcıları bekliyor olacak. Bir üst kademede yer alan RS e-tron GT ile birlikte ise rakamlar 598 PS güç ve 830 Nm tork gibi çok daha ciddi seviyelere yükseliyor. Tüm versiyonlar standart olarak çift elektrik motoru ve Quattro 4×4 sistemle geliyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle de performans verileri giriş seviyesinde 3,9 saniyelik 0-100 ve 245 km/s maksimum sürat olarak açıklanıyor. RS versiyonda ise bu değerler 3,1 saniyelik 0-100 ve 255 km/s maksimum sürat olarak karşımıza çıkıyor. Sunulan “over-boost” özelliğiyle 0-100 değerinin 2,5 saniyeye kadar iyileşebildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-tron GT’nin altyapısında konumlandırılan standart elemanlar da doğrudan kullanıcıların deneyimine etki edecek parçalardan oluşuyor. Bunlar arasında ilk olarak RS versiyonda Quattro ile birlikte gelen mekanik diferansiyel kilidi geliyor. Araçta 50 km/s’lik düşük hızlarda dört tekerlekten manevra kabiliyeti de sunulması dikkat çeken detaylar arasında. Özellikler arasında öne çıkanlardan birisi de bagaj hacmi. Kaputun altında yer alan 85 litrelik bölümle birlikte e-tron GT, 405 litreyi bulan bagaj hacmi vadediyor. Tanıtımıyla birlikte üretimi de başlayan e-tron GT, Almanya’da 99.800 euroluk başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak. RS versiyonda ise rakam 138.00 euroya kadar çıkıyor.