reklamı kapat

POPÜLER

Ford elektrikli otomobil

Ford elektrikli otomobil yatırımını ikiye katladı

2025 hedefleri kapsamında yeni yatırım artırımı açıklayan Ford, geçtiğimiz süreçteki rakamların üzerinde ciddi oranda katma kararı aldı.

Elektrik rekabetinde ilk hamlesini Mustang Mach-E ile hayata geçiren Ford cephesi de, pandemi döneminden etkilenen isimlerden oldu. Üretim kısıtlamaları sebebiyle gecikmeler yaşanan aracın 2020 yılının son üç aylık periyodunda nispeten yükselen üretim. adedi vardı. 10 bin barajının geçildiği Mach E sonrası çalışmalarına devam eden marka, kısa süre önde gerçekleştirdiği açıklamada 2025 yılı için yatırım planlamalarını iki katına çıkarttığını duyurdu. Elektrikli otomobil projelerini Edison Takımı adını verdiği departman odağında geliştiren Ford, bu yatırımın merkezinde otonom sürüş teknolojisini de almış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford 2020 yılını kayıplarla kapattı

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Amerikalı üretici için 2020 yılı çok parlak geçmedi. Açıklanan raporda markanın 2020 yılı net kaybı 1,3 milyar doları buluyor. Bu tablonun daha kötüye gitmemesindeki en büyük etkense 2020’nin son çeyreğinde kendini toparlayan satış ve teslimat rakamları. Tüm bu gelişmelerin ışığında Ford’un elektrik kumarında artırdığı elin değerini bir kez daha anlamak mümkün. 2018 içerisinde açıklanan ilk kısa vadeli hedefte 2022 yılına kadar 11,5 milyar dolarlık elektrik yatırımı yapılacağını öğrenmiştik. 2021 itibarıyla resmileşen yeni planla birlikte bu rakam 2025 yılına kadar 22 milyar doları bulacak. Ford’un 2020 son çeyrek satışlarında elektrikli ve hibrit otomobil satışlarındaki yükselen grafiği de dikkat çekmişti.

İlgili video

Mustang Mach E