reklamı kapat

POPÜLER

Ford F-150 Lightning

Ford, tarihinin en büyük yatırımını elektrik üzerinden duyurdu

118 yıllık marka tarihinin tek seferde yapılmış en büyük yatırımını beraberinde getiren duyuru, Ford için elektrik geleceğinin de temel taşlarından olacak.

Mustang Mach-E sonrasında F-150 Lightning ile beklentilerin çok üzerinde ilgi gören Ford, elektrik yarışında topladığı geri dönüşlerle üretim ve yatırım planlamasına hız veriyor. Özellikle Amerikalı kullanıcıların F-150 Lightning için sipariş rekoru kırmasının ardından fabrikaya 250 milyon dolarlık ek yatırım gerçekleştiren marka, 2030 satış hedefleri kapsamında çok ciddi bir adım daha atıyor. Kısa süre önce düzenlenen özel bir etkinlikle marka CEO’su Jim Farley tarafından duyurulan yeni yatırım, Ford’un bu zamana kadar tek seferde hayata geçireceği en büyüğü olarak kayıtlara geçecek. 7 milyar dolar olarak açıklana yatırım bedeliyle birlikte, 118 yıllık marka tarihinin en büyük ve verimli üretim kompleksi hayata geçirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford, 2030 yılında küresel satışlarının yarısını elektrikten bekliyor

Beraberinde mega ölçekte bir üretim tesisini getirecek olan bu yatırımla birlikte Ford’un iş gücü anlamında da Amerika ekonomisine çok ciddi bir katkısı olacak. Her şey planlandığı gibi giderse, tesisin tam kapasiteyle çalıştığı dönemden itibaren 6.000 adetlik yeni bir istihdam yaratması bekleniyor. Tesisin, ürettiği araçlara paralel olarak enerji ihtiyacını karşılama adına tamamen sürdürülebilir kaynaklar üzerine oturtulacağı da açıklamalarda özellikle belirtilen detaylar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford’un batarya tedarikçisi SK Innovation ile ortaklaşa gerçekleştireceği 5,8 milyar dolarlık tesis yatırımının da 2025 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu tesis yıllık 86 kWh’lık üretim kapasitesiyle araçların en büyük tedarikçilerinden olacak. Yakın gelecekteki yatırımlarla birlikte toplamda 30 milyar dolarlık elektrik yatırımı gerçekleştirecek olan Ford, 2030 yılında küresel satışlarının yüzde 50’ye varan kısmını bu segmentten elde etmek istiyor.

İlgili video

Mustang Mach E