reklamı kapat

POPÜLER

Ford F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning talep patlaması yaşıyor; üretim kapasitesi için bir yatırım daha geldi

44 yıllık F-Serisi geçmişinde bir dönüm noktası olan Ford F-150 Lightning, gördüğü rekor ilgiyle yola emin şekilde devam ediyor.

Amerikan otomobil tarihinin segmentinde açık ara en başarılı modeli konumunda olan F-Serisi, Ford’un elektrik geçişinde de başrolde. Bu önemli dönüşümde yepyeni bir rekabet içerisinde giren markasını beklentileri aşarak mutlu bir şekilde 2022 yılına taşıyan elektrikli versiyon için tekrar bir yatırım hamlesi geliyor. Ford F-150 Lightning için geçtiğimiz eylül ayında hayata geçirilen projeyle birlikte yıllık üretim kapasitesi 40 bin adetten 80 bin adete çıkarttığını duyuran marka, buna rağmen var olan talebi karşılamakta zorluk çekiyor. 2021 bitmeden önce sipariş adedinin 150 bini bulmasından ötürü rezervasyon sistemi askıya alınan F-150 Lightning için 2022 ile birlikte kapasiteyi tekrar yaklaşık iki katına çıkartacak planlama duyuruldu. Ford, yeni yatırımla birlikte Amerika’daki tesislerinde yıllık 150 bin adet F-150 Lightning’i üretip kullanıcılara teslim etmeye hazırlanıyor.

Ford

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford F-150 Lightning için öne çıkan teknik detaylar

Ford CEO’sı Jim Farley’in sosyal medya hesabından da duyurusunu gerçekleştirdiği bu kapasite artışıyla birlikte, araç için rezervasyon yapan kullanıcıların siparişlerini tamamlayarak markaya iletme süreci de hayata geçiyor. Pro, XLT, Lariat ve Platinum olmak üzere dört farklı versiyonla satışa sunulan ailenin başlangıç fiyatı 39.974 dolar olarak resmiyet kazanıyor. Donanım, menzil ve güç olarak en üst kombinasyonların tercih edilebildiği Platinum paket ile birlikte fiyatın 90 bin doların üzerine çıkması da modeldeki özelleştirilebilirliğin önemli bir kanıtı konumunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021’in son çeyreğiyle birlikte ilk örnekleriyle test için sokaklara çıkmaya başlayan F-150 Lightning’in teslimatları 2022 ile birlikte başlıyor. 426 beygirlik güç ve 1.050 Nm tork sunabilecek olan giriş seviyesi versiyonda kullanıcılara 370 kilometrelik maksimum menzil vadediliyor. Modelin en yüksek noktasında çift elektrik motorlu bileşim 563 beygir güç ve 1050 Nm tork değerleri kullanıcıları bekliyor. Yine çift elektrik motorlu bir alt kademede ise tork sabit kalırken beygir gücünün 426 beygir çekildiğini görüyoruz F-150 Lightning’in 0’dan 100’e hızlanma değeri en iyi derecede 4,5 saniye sürüyor. Bu performans değerleri 4,5 tonu bulan yük çekiş desteğiyle tamamlanıyor. F-150 Lightning, 12 saatte gelen sipariş rekoruyla da ilk günden kuvvetli bir mesaj vermişti.

İlgili video

Mustang Mach E