reklamı kapat

POPÜLER

Ford F-150 Lightning
Ford F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning; Amerika’nın 44 yıllık lideri artık elektrikli

Markası için yeni döneme geçişte hayati bir rol üstlenecek olan Ford F-150 Lightning, F-Serisi tarihinde de bir ilk niteliğinde.

Ford’un elektrikli F-150 için uzun süredir devam eden geliştirme süreci bugün nihai sonuçlarıyla karşımızda duruyor. Kısa süre önce adının “Lightning” olacağını öğrendiğimiz bu versiyonla birlikte, Ford’un 70 yıllık F-Serisi ailesinde de yeni bir döneme resmen girmiş bulunuyoruz. Amerikan Başkanı Joe Biden’ın saatler önce gerçekleştirdiği konuşmada yüzünü görmeye başladığımız Ford F-150 Lightning, kendi etkinliğinin tamamlanmasıyla birlikte tüm detaylarına kavuşuyor. 44 yıldır sınıfında Amerika’nın en çok satan modeli konumunda olan bir ismin elektrik gücüyle buluşmasından doğan F-150 Lightning, fazlasıyla esnek olan fiyat aralığıyla da her seviden kullanıcıya erişme potansiyeli taşıyor. Başlangıç fiyatı tek elektrik motorlu versiyon üzerinden 39.974 dolar olarak açıklanan modelin en üst sevideki paketinde bu rakamın iki katından daha fazlaya kadar çıkıyor.

Ford F-150 Lightning

Rakamlarla Ford F-150 Lightning

F-150 Lightning, elektrikli bir pickup olmasına rağmen model ailesinin bu zamana kadar vadettiği zorlu kullanım koşullarından taviz verilmeyen dinamikler üzerine kurulu. Ürün gamının iki farklı teknik nitelik seviyesiyle birbirinden ayrıldığını görüyoruz. Modelin en yüksek noktasında çift elektrik motorlu bileşim 563 beygir güç ve 1050 Nm tork değerleri kullanıcıları bekliyor. Yine çift elektrik motorlu bir alt kademede ise tork sabit kalırken beygir gücünün 426 beygir çekildiğini görüyoruz F-150 Lightning’in 0’dan 100’e hızlanma değeri en iyi derecede 4,5 saniye sürüyor. Bu performans değerleri 4,5 tonu bulan yük çekiş desteğiyle tamamlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın batarya kısmında da iki farklı seçenek sunulacak. Giriş seviyesinde 370 kilometre menzil kat edebilen F-150 Lightning’in bir üst paketiyle birlikte bu değer 482 kilometreye kadar çıkabiliyor. Bu değerler Mustang Mach-E ile büyük oranda aynı seviyelerde. Menzil kadar işin şarj kısmı da şüphesiz hayati önem arz ediyor. Ford’un bu noktada açıkladığı veriler fena sayılmaz. F-150 Lightning’in bataryalarında 150 kW’a kadar hızlı şarj desteği sunuluyor. Kullanıcılar böyle bir kaynak üzerinden bataryalarını 41 dakikada yüzde 15’den yüzde 80 doluluk seviyesine getirebiliyor. Eve kurulacak olan 80A çıkışlı bir kaynak üzerinden ise aynı değerin 8 saatte yakalanabildiğini görüyoruz. Aynı kaynak üzerinde 10 dakikalık şarj ile 65 kilometrelik menzil elde etmek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkanlar

F-150 Lightning altyapısının yanında F-Serisi tarihine başka yönleriyle de geçmeye hazırlanıyor. İlk kez arka süspansiyonlarda bağımsız mimarinin kullanıldığı bu modelle birlikte kullanıcı deneyiminde de yeni döneme giriliyor. Dört farklı donanım paketiyle listelere dahil olacak modelin kokpitinde de Ford’un yeni nesil multimedya sistemi karşımıza çıkıyor. Yine Mustang Mach-E ile paralel olan 15,5 inçlik devasa dokunmatik ekran ile birlikte dijital sürücü ekranı Lightning’e özel ayarlamalar ve arayüzle karşımızda olacak. İlk teslimatları önümüzdeki yaz döneminde yapılacak olan F-150 Lightning 2022 model yılıyla birlikte resmen yollara çıkacak. Ailenin tek elektrik motorlu versiyonları arkadan itişli altyapıyla gelirken, çift elektrik motoruyla birlikte dört tekerlekten çekiş desteği devreye girecek.

İlgili video

Mustang Mach E