reklamı kapat

POPÜLER

Ford F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning; elektrikli modele olan rekor ilgi üretim sürecinde adım attırdı

İlk prototip örnekleri banttan inmeye başlayan Ford F-150 Lightning için ek yatırım duyurusu gerçekleştirildi.

Amerikan otomotiv tarihine damga vuran isimlerden birisi olan F-Serisi, geçtiğimiz mayıs ayı itibarıyla Lightning rozetiyle birlikte elektrik çağına resmen geçiş yaptı. 44 yıl sonra marka içerisinde bir ilk niteliği taşıyan bu dönüşümle Ford’un da yeni bir meydan okuma kulvarına geçiş yaptığına şahit oluyoruz. İlk aşamalarında belli başlı endişeler olmasına karşın kısa sürede bunları adeta bertaraf eden Ford F-150 Lightning, 12 saatte gelen sipariş rekoruyla markanın beklentilerini de aşmayı başarmıştı. Bugün resmi kaynaklar tarafından yapılan yeni açıklamalara baktığımızda ilk günlerdeki ilginin devam ettiğini ve 150 bin adetlik sipariş rakamına ulaşıldığını görüyoruz.

Ford F-150 Lightning üretim bandı için ek yatırım devreye alındı

Ford CEO’su Jim Farley tarafından “150.000 rezervasyon ve artmaya devam ediyor…” mesajıyla duyurulan rakamla birlikte markanın tesis için ek yatırım kararı da kendisini gösterdi. Bu kapsamda 250 milyon dolarlık bir ek bütçenin açıklandığı F-150 Lightning üretim bandı için 450 kişilik yeni istihdam da gerçekleştirilecek. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte Ford’un Rouge Electric Vehicle Center tesisinin yıllık üretim kapasitesi 80 bini bulacak. Ford’un 2025 yılına kadar elektrikli araçlar için gerçekleştirdiği toplam yatırım ise 30 milyar doların üzerinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu duyurularla birlikte seri üretim öncesi ilk test örnekleri banttan indirilen Ford F-150 Lightning’in 40 bin dolar seviyesinde başlangıç fiyatına sahip olması planlanıyor. 426 beygirlik güç ve 1.050 Nm tork sunabilecek olan giriş seviyesi versiyonda kullanıcılara 370 kilometrelik maksimum menzil vadediliyor. Modelin en yüksek noktasında çift elektrik motorlu bileşim 563 beygir güç ve 1050 Nm tork değerleri kullanıcıları bekliyor. Yine çift elektrik motorlu bir alt kademede ise tork sabit kalırken beygir gücünün 426 beygir çekildiğini görüyoruz F-150 Lightning’in 0’dan 100’e hızlanma değeri en iyi derecede 4,5 saniye sürüyor. Bu performans değerleri 4,5 tonu bulan yük çekiş desteğiyle tamamlanıyor. Gerçek kullanım testleri için yollara çıkarılacak olan ilk örneklerin ardından, son kullanıcıya ulaşacak olan versiyonların 2022’nin ikinci çeyreğinde banttan inmesi bekleniyor. Modelle ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Mustang Mach E