reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford, elektrikli otomobil geleceği için Avrupa odaklı yeni yatırımını duyurdu

Köln hamlesinden sonra şimdi de Birleşik Krallık’taki tesisini elektrik dönüşümüne alan Ford, gelecek için yola emin adımlarla devam ediyor.

Geçtiğimiz eylül ayında Amerika merkezli olarak tarihinin en büyük yatırımını duyuran Ford, elektrik odağındaki hamlelerine bir yenisini daha ekliyor. Bu seferki yatırımını Birleşik Krallık merkezli olarak hayata geçireceğini açıklayan marka, elektrikli modellerde kullanılacak aktarma organlarının üretimini bu yatırım odağında gerçekleştirecek. Halewood’da üretimine devam eden tesisi 2024 itibarıyla dönüştürecek olan Ford’un, 200 milyon sterlini aşacak bir yatırım bütçesi ayırdığı da gelen bilgiler arasında. Tesisin bu dönüşümle birlikte işçi sayısında ne gibi bir değişim olacağı da merak konusu.

Ford yeni yatırımla birlikte Halewood’da istihdam yaratabilir

Halihazırda da Focus ve Fiesta için aktarma organı üretimi odağında faaliyet gösteren Halewood tesislerinin, bu önemli yatırımla birlikte Avrupa’daki dönüşen son tesislerden birisi olarak notlarımıza dahil ediyoruz. 2021 itibarıyla yaklaşık 500 kişilik bir işçi kapasitesiyle faaliyet veren Halewood’da, 2024 sonundaki bu dönüşümle birlikte yeni bir yapılanmayla istihdam artışı yakalanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford’un işçi odağındaki yeni istihdam açıkları Avrupa odağında önümüzdeki günlerde de gündeme gelecek gibi görünüyor. Fiesta’nın üretildiği Köln Fabrikası için de 700 milyon sterlini aşan bir dönüşüm yatırımı gerçekleştiren yönetim, 2030 itibarıyla bunu ürün gamına yansıtmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki 8 yılın sonunda tüm binek modellerini elektrikli olarak şekillendirmiş bir Ford’un bizi beklediğini de belirtmeden geçmeyelim. Dönüşüme girecek olan Halewood’un üretilecek yeni elektrikli modellerin temel taşlarından birisini tedarik edeceğinden ötürü çok önemli noktada konumlandığını biliyoruz. Halewood şu aşamada yıllık 250 bin adetlik üretim kapasitesiyle faaliyet gösteriyor.

İlgili video

Mustang Mach E