reklamı kapat

POPÜLER

Audi e-tron GT

Audi e-tron GT ve RS e-tron GT için Avrupa satışları başladı; işte bilmeniz gerekenler

Aynı anda 27 farklı Avrupa ülkesinde satışlarına başlanan Audi e-tron GT, iki farklı versiyonla listelerdeki yerini alıyor.

Audi’nin şubat ayında tanıtımını gerçekleştirerek elektrikli otomobil pazarında kendisine yeni bir kulvar açtığı e-tron GT ailesinin Avrupa macerası başlıyor. Üretim sürecine hızlı şekilde geçilen model ailesi iki farklı versiyon üzerinden 27 farklı Avrupa ülkesinde eş zamanlı satışa sunuluyor. Standart e-tron GT ile birlikte performans beklentileri yüksek olanlar için RS versiyonunu da listelere dahil eden Audi, bu şekilde iki farklı kitleye de hitap etmek amacında. Bu eş zamanlı hamle ile birlikte otomobillerin Almanya merkezli fiyatları da karşımızda duruyor. Listede göre ailenin giriş seviyesine yönelmek isteyenleri 99.800 euroluk bir fiyat bekliyor. RS e-tron GT il birlikte ise bu rakam 138.000 euro seviyelerine kadar çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi e-tron GT ve RS e-tron GT için öne çıkan rakamlar

e-tron GT ailesinin her iki versiyonunda da çift elektrik motorlu dinamikler sunuluyor. Buradaki farkla ise tahmin edebileceğiniz üzere performans üzerine kurulu. Giriş seviyesinde 476 PS güç ve 639 Nm’lik tork değerleri kullanıcıları bekliyor olacak. RS e-tron GT ile birlikte ise rakamlar 598 PS güç ve 830 Nm tork gibi çok daha ciddi seviyelere yükseliyor. Tüm versiyonlarda çift elektrik motoruyla birlikte Quattro 4×4 standart olarak geliyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle de performans verileri giriş seviyesinde 3,9 saniyelik 0-100 ve 245 km/s maksimum sürat seviyesinde. RS versiyonda ise bu değerler 3,1 saniyelik 0-100 ve 255 km/s maksimum sürat olarak karşımıza çıkıyor. Sunulan “over-boost” özelliğiyle 0-100 değerinin 2,5 saniyeye kadar iyileşebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Modellerin menzil değerleriyse en iyi oranda 488 kilometre olarak veriliyor. Audi tarihinin en aerodinamik otomobili olan e-tron GT’nin Taycan başta olmak üzere pazardaki rakiplerine karşı nasıl bir performans sergileyeceğini önümüzdeki süreç gösterecek.

Video