reklamı kapat

POPÜLER

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron; elektrik neslinin uygun fiyatlı üyesi karşımızda

Ailenin en ufak elektriklisi olan Audi Q4 e-tron, teknik nitelik ve donanım bazında premium segmentin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Audi’nin “e-tron” rozeti altında oluşumunu sürdürdüğü elektrikli otomobil ailesi genişlemeye devam ediyor. Son olarak GT modeliyle Porsche Taycan sınıfında bir üyeyi kazanan ürün gamının ikinci SUV modeli şu anda karşımızda. e-tron SUV sonrasında ailenin giriş seviyesinde konumlandırılacak olan Audi Q4 e-tron, içerisinde bulunduğu sınıf gereği daha erişilebilir etiket fiyatlarıyla elektrikli araç sahibi olmak isteyenlerin radarına girmeye aday olacak. Q4 e-tron’u büyük abisinden ayıran en büyük özelliklerin arasında altyapısı geliyor ki bu fiyatların daha aşağıda konumlanması için de kilit nokta konumunda. MLB EVO yerine Volkswagen’in kendi elektrikli otomobillerinde kullandığı MEB platformu üzerine geliştirilen otomobil bu özelliğiyle ID.4’ün de lüks kuzeni olarak değerlendirilebilir. Q4 e-tron teknik nitelik bazında ise Audi standartlarını fazlasıyla yansıtacak donanımlara sahip.

Rakamlarla Audi Q4 e-tron

Q4 e-tron’un donanım niteliklerinden önce dilerseniz biraz daha fazla merak edilecek rakamsal verilerine dalış yapalım. Otomobil beklediğimiz gibi motor ve menzil değerine göre değişen farklı versiyonları barındıracak. Avrupa pazarında giriş seviyesinde konumlanacak olan “35 e-tron” rozetli versiyon 52 kWh batarya ve yaklaşık 170 beygirlik güç ve 310 Nm tork değerleriyle birlikte kullanıcıları bekliyor olacak. Almanya’da 41.900 euroluk başlangıç fiyatı olacak giriş seviyesi paketin menzil değeriyse 341 kilometre olarak resmiyet kazandı. Yerin gelmişken her türlü Q4 e-tron paketinin Sportback gövde tasarımıyla da satın alınabileceğini söyleyelim. Tüm versiyonlar için faturaya 2 bin euroluk ek bir ücret olarak yansıyacak olan Sportback gövdesi, aerodinamik yapısı sayesinde 10 kilometrelik menzil değeri fazlalılığına sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ailenin ikinci basamağı olan Q4 40 e-tron ile birlikte menzil ve performans verilerinde ciddi artışlar karşımıza çıkıyor. Standart olarak 77 kWh’lik bataryanın konumlandırıldığı versiyon bu sayede 520 kilometre menzil kat edebiliyor. 204 PS güç ve 310 Nm tork üreten elektrik motoru sayesinde 8,5 saniyede 0’dan 100’e çıkabilen bu modelin de maksimum sürati ise 160 km/s ile limitli. Q4 50 e-tron ile birlikte ise ailenin zirve değerleriyle tanışıyoruz. 77 kWh’lik bataryası aynı olan modelin reçetesinde çift elektrik motoru ve Quattro devrete giriyor. Bu sayede 299 PS güç ve 460 Nm tork değerlerine sahip olan versiyon 0’dan 100’e hızlanmasını 6,2 saniyede tamamlarken maksimumda 180 km/s hıza çıkabiliyor. Modellerde sunulan 125 kW’lık hızlı şarj desteği sayesinde 10 dakikalık dolumla yaklaşık 210 kilometre menzil kat etmek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyada ilk niteliğinde far teknolojisi

Q4 e-tron ile birlikte Audi ürün gamında yepyeni bir ışıklandırma teknolojisinin de kapıları aralanıyor. Dünyada da ilk olarak nitelendirilen bu yeni Matrix LED sistemiyle gelen gündüz farları kullanıcılar tarafından dört farklı modda aracı farklı karaktere büründürebiliyor. Aracın kokpitinde de ürün gamında ilk olarak bir nitelik karşımıza çıkıyor. 11,6 inçlik ebatla gelen multimedya ekran, diğer modellerde kullanılanların tamamından daha büyük olacak. 10,25 inçlik dijital sürücü ekranı ve artırılmış gerçeklik destekli baş üstü ekran da yine kullanıcı deneyiminde fark yaratacak donanımlar arasında. Temmuz ayından itibaren kademeli satış süreci başlayacak olan Q4 e-tron ailesi Türkiye’de de listelerdeki yerini alacak.

İlginizi çekebilir

Peugeot 508 hibrit