reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Staria

Hyundai Staria; ilgi çekici yeni modelin teknik verileri açıklandı [Video]

Tasarım karakteriyle sınıfındaki tüm takiplerinden ayrılan Hyundai Staria, premium niteliğindeki özellikleriyle de dikkat çekecek.

Tanıtımının üzerinden geçen yaklaşık bir aylık zaman dilimine rağmen tasarımıyla hala zihnimizde taze olan Hyundai Staria, son dönemlerin en karakteristik tasarımlarından birisine sahip. Fütüristik yüz çizgisiyle pazardaki hiçbir modele benzemeyen bu çok amaçlı araç için Hyundai cephesinden beklenen teknik veri listesi de geldi. İlk aşamada üç farklı versiyonla satışa sunulacağını gördüğümüz Staria için önümüzdeki süreçte karavan tipi başta olmak üzere pek çok farklı kullanım amacına hizmet edecek versiyonlar sunulacak. Hyundai’nin Staria’yı kamu kullanımları için bir ambulansa çevirme fikrinin olması da açıklamalar arasında dikkat çekiyor. Modelin şimdilik sadece Asya ve Avustralya pazarındaki listelere ekleneceğini de belirtmeden geçmeyelim.


Hyundai Staria teknik özellikleri

Staria’nın resmiyet kazanan rakamsal verilerine ilk olarak ebatlardan başlayalım. Araç; 5.253 milimetre uzunluk, 1.997 milimetre genişlik, 1.990 milimetre yükseklik ve 3.273 milimetre aks mesafesi değerleriyle geliyor. Bu devasa rakamların beraberinde getirisi olarak kullanıcıları oldukça geniş bir iç yaşam alanı bekliyor. Koltukların pasif hale getirildiği farklı formüllere göre 5.000 litreye kadar esneyebilen bagaj hacmi bu noktada beklentileri karşılayacak dinamikler arasında. Staria’nın ilk aşamadaki versiyon seçenekleri koltuk dizilimleri üzerine şekilleniyor. 11, 9 ve 7 koltuklu dizilim şeklinde tercih edilebilen iç yaşam alanlarıyla birlikte Premium donanım seviyesi ön planda olacak. 7 kişilik versiyonda gelen elektrikli koltukların hareketli olan ayaklıkları sayesinde özellikle uzun yolculuklarda kullanıcılara üst seviye bir konfor vadediliyor. Koltukların 180 derece dönebilir yapıda olması da yolcuların karşılıklı oturmalarına olanak tanıyor.Staria’nın kokpit bölümü de kendine has donanımlarla dikkat çekiyor. 10,25 inçlik dijital sürücü ekranıyla birlikte konsolun merkezinde konumlandırılan yeni tip multimedya sistem burada sıkça deneyimlenecekler arasında. 64 farklı renk seçeneğiyle gelen iç ambiyans aydınlatması ve döşeme seçenekleri de yine bu bölümdeki görünümü tamamlayan parçalar arasında. Aracın motor seçenekleri ise iki farklı üniteden oluşuyor. Giriş seviyesinde yer alan 2,2 litrelik dizel motor 175 beygir güç ve 431 Nm tork üretiyor. Burada 6 kademeli manuel ve 8 kademeli otomatik şanzıman tercih listesinde. Bir üst noktada yer alan 3,5 litrelik atmosferik motor ise 270 beygir güç ve 331 Nm torkla geliyor. Fiyatları henüz açıklanmayan Staria’nın bu yılın ikinci yarısından itibaren öncelikle Asya pazarında satışa sunulması planlanıyor.