reklamı kapat

POPÜLER

Audi e-tron GT

Porsche Taycan’a dişli kuzen; Audi e-tron GT ile tanışın [Video]

Amerika’daki fuarın merak edilen otomobillerinden birisi olan Audi e-tron GT, vadettiği teknik değerleri ve agresif karakteriyle ilgi odağı olmayı başardı.

Audi’nin bir süredir ipucu kampanyası üzerinden tüm ilgiyi üzerine çekmekle meşgul olduğu elektrikli otomobili e-tron GT, Los Angeles’taki beklenen gösterisini gerçekleştirdi. Volkswagen grubununu kısa vadeli elektrik geleceğinde yer alacak ikinci performans modeli konumunda olan model, kuzeni Porsche Taycan‘dan rol çalabilecek sportiflikte çizgiler barındırıyor. A7 Sportback izleri üzerine çekilenen yapı içerisinde özellikle ön bölümde oldukça agresif bir karakter ortaya koyan e-tron GT, seri üretime geçirilme süreci 2020 yılı olarak planlanmış bir model olarak karşımızda duruyor. Yaklaşık 5 metre uzunluğunda olan e-tron GT’nin paylaşılan ilk teknik verileri, sipariş verecekler için fazlasıyla tatmin edici nitelikte.

Teknik özellikler

e-tron GT’yi gerçek hayatta kafamızda canlandırabilmek adına ilk olarak ebatsal verilerine bakmak gerekiyor. 4,96 metrelik uzunluk değerinin yanında, 1,96 metrelik genişlik, 1,38 metrelik yükseklik ve 2,9 metrelik aks mesafesinin bu noktada paylaşıldığını söyleyebiliriz. Tasarım olarak önemli elementleri paylaştığı A7 Sportback‘in ise; 4.969 milimetre uzunluğa, 1.908 milimetre genişliğe, 1.422 milimetre yüksekliğe ve 2.926 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. e-tron GT, geliştirme süreci doğrudan Porsche ile yürütülmüş bir otomobil olarak kabul edilebilir. Nitekim Taycan ile altyapı kardeşi olan model, bu sebepten ötürü teknik özellikleriyle de benzerlik gösteriyor. Nitekim baktığımızda aracın tek seferde 400 kilometre menzil kat edebildiğini ve 20 dakikalık şarj ile 320 kilometre gidebilecek dolum seviyesinde olabileceğini görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görünümünün yarattığı performans hissi için teknik tablonun bir diğer kısmına gözümüzü kaydırdığımızda, beklentileri karşılayacak rakamların en azından kağıt üstüne yansıdığını gördük. Seri üretim versiyonunda iki adet elektrik motoru barındırması beklenen e-tron GT, 590 beygirlik gücüyle 0’dan 100’e 3,5 saniyede erişebilecek niteliklerde. 0’dan 200’e 12 saniyede erişebilen otomobilin maksimumda çıkabileceği rakamsa 240 km/s. Şu aşamada konsept olarak lanse edilen, önümüzdeki yıl içerisinde seri üretime daha yakın bir formda görmeyi beklediğimiz e-tron GT ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.