reklamı kapat

POPÜLER

Teknik detaylar açıklandı; 2018 Audi A6 ve A7 Sportback 2.0 litrelik dizel motor seçeneği

Premium sınıfta yepyeni bir karakterle yollarına devam eden Audi A6 ve A7 Sportback, ufak hacimli dizel motor seçeneğiyle daha cazip hale gelmiş durumda.

Audi’nin yenilenme sürecindeki ilk adımlarını gerçekleştirdiği A serisinde, özellikle A7 Sportback ve A6‘nın elde ettiği değişimler büyük beğeni topladı. Gerek tasarım gerekse donanımlarıyla hiç olduğu kadar sportif ve teknolojik hale getirilen bu iki parça, kendilerinden sonra gelenlerle ilgili de ipucu oldu bizlere. Piyasaya çıktıkları ilk dönemlerde 3.0 litre hacimli güçlü motorlarla satın alınabilen A6 ve A7 Sportback, meraklılarının bir süredir beklediği ufak hacimli dizel seçeneklere de nihayet kavuştu. 2.0 litrelik ünitenin 7 ileri otomatik şanzımanla kombin edilerek satışa sunulduğu TDI motorun tüketim de dahil olmak üzere teknik detayları da paylaşılmış durumda. Audi 40 koduyla araçların arkasında yer edinecek olan makine 201 beygirlik güçle hizmet verecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorun teknik özellikleri

A6, A6 Avant ve A7‘de kullanılacak olan motorun performans rakamlarına baktığımızda tüm modeller için yakınlık seyrettiğini görebiliyoruz. Maksimum hız kısmında A6 Avant 240 km/s‘e kadar çıkarken, A6 Sedan ve A7 Sportback’in 245 km/s‘e erişebiliyor. 0-100 ivmelenme bölümünde ise A6’da 8,1 saniye, diğer üyelerde ise 8,3 saniye gibi rakamlar karşımıza çıkmakta. Dizel motordan temel beklenti olan tutumluluk karakterinde ise başarılı rakamlar söz konusu. Audi’ye göre bu motor A6 Sedan ve A7 Sportback üzerindeyken 100 kilometrede 4,5 litrelik sarfiyat değerine sahip. A6 Avant versiyonunda ise bu rakam 100 kilometrede 4,7 litreye esniyor. Karbon salınım değeriyse kilometrede 117 ile 124 gram aralığında. Standart olarak ön tekerlekten çekişli altyapıyla gelmesine rağmen Quattro opsiyonuyla da satın alınabilecek dizel versiyonda mild-hybrid elektrik desteğinin olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. A6’da yaklaşık 49.000 dolar, A7 Sportback’te ise yaklaşık 60.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla siparişleri almaya başlayan Audi, ilk teslimatları önümüzdeki ay itibarıyla yapmayı amaçlıyor.