reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ikinci el otomobil

Fiyat düşüşü sürüyor; işte ikinci el otomobil pazarının ocak verileri

Sektörün önemli kaynaklarından birisi olan Sahibinden.com tarafından yayınlanan veriler, ikinci el otomobil pazarındaki eğilimleri ortaya koyuyor.

Advertisement

Geride bıraktığımız yılı oldukça yüksek fiyat seviyelerinde kapatan ikinci el otomobil pazarında son birkaç ay nispeten düşüş yönünde. Sektörün önemli kaynaklarından birisi olan Sahibinden.com, bu kapsamda araç ilanlarına ait Ocak ayına ilişkin verilerini açıkladı. Rapora göre Aralık ayında 2020 yılında ilk defa yüzde 1’e yakın düşüş gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, Ocak ayında da benzer bir seyir izledi ve son iki ayda yüzde 2’ye yakın düştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil trendlerinde marka model sıralaması değişti

Vasıta Endeksi raporuna göre ocak ayında en çok otomobil ilanı verildi. Otomobil ilanlarını sırasıyla, Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet ilanları takip etti. Marka & Model sıralamasında sıralama değişti ve Renault – Clio liderliği aldı. Renault – Clio’yu, Volkswagen – Passat, Renault – Megane, Opel – Astra ile Ford – Focus takip etti. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan oldu.

Raporun verilerine göre; en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli; yakıt türü dizel ve model yılı 2015 olan otomobillere ait ilanlar verildi. Tüm ilanlar arasında, araçların %37’si 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının %25’i ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu. sahibinden.com’da, ilan bakanlar Ocak ayında en çok Renault, Volkswagen, BMW, Mercedes – Benz ve Fiat marka otomobillerle ilgilendi.

İlgili video

Juke çarpışma testi