reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Rekor zamlar ve fazlası; ikinci el otomobil pazarıyla ilgili 3 yıllık kapsamlı araştırma

“ikinciyeni.com” tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmada ikinci el otomobil pazarının son yıllardaki kapsamlı fotoğrafı çekildi.

Geride bıraktığımız 2020 yılında çokça fiyat artışlarıyla gündeme gelen ikinci el otomobil pazarı için son birkaç ay gerilemelerin merkezinde geçiyor. Sektörün önemli kaynakları tarafından paylaşılan veriler de bunun rakamsal olarak bir süre daha devam edeceğine işaret etmek. Türkiye’de kullanıcıların yöneldiği önemli kaynaklardan birisi olan ikinciyeni.com, avro kuru, sıfır ve ikinci el araç artış oranlarını içeren raporunu yayınladı. Ocak 2018 yılından bu yana hazırlanan rapora göre ilk kez Ocak 2021’de her üç kategoride artış oranları eşit seviyeye geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışmada ikinci el otomobil pazarı, döviz ve 0 km dinamikleri baz alınarak takip edildi

Raporun işaret ettiği sonuçları değerlendiren Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Her ay hem sıfır otomobil hem avro kuru hem de ikinci el fiyatlarını içeren bir grafik oluşturuyoruz. Birbirini yakından ilgilendiren parametreleri içeren bu tabloyla, ikinci el araç piyasasının fotoğrafını çekiyoruz diyebilirim. Geçtiğimiz ay oluşan sonuçlara baktığımızda ilk defa artış oranlarının üç kategoride de aynı olduğunu gördük.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Raporu hazırlamaya Ocak 2018’de başladıklarını ve ilk günden itibaren hep dalgalanmalar gözlemlediklerini belirten Ayyıldız; “2018 yılında avro kuru yüzde 32 artarken, sıfır otomobil fiyatları yüzde 17, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 3 arttı. 2019 yılında avro kuru yüzde 4 artarken sıfır otomobil fiyatları yüzde 15, ikinci el fiyatları ise yüzde 29 arttı. Bir anlamda otomotiv sektörü bir önceki yıl sübvanse ettiği avro kuru artışını 2019 yılında yansıtmak zorunda kaldı diyebiliriz. 2020’de Kasım ayının ilk haftasına baktığımızda pazar fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 51 artış gösterdi ve rekor kırdı. Bu dönemden sonra da ikinci el fiyatlarında düşüş gözlemledik” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir önceki ay gerçekleşen kümülatif sonuçları değerlendiren Emre Ayyıldız; “Ocak 2021’deki fiyat artışlarına baktığımızda, Ocak 2018’den bu yana üç kategoride de artış oranının yüzde 71 olduğunu görüyoruz. Bu da bize ikinci el fiyatlarının Kasım 2020’ye göre yüzde 12’ye düştüğünü gösteriyor. Hatta şubat ayının ilk haftasında fiyatlar gerilemeye devam etti ve toplamda yüzde 13’lük bir düşüş yaşandı. Son iki ayda kurda yaşanan sert düşüş özellikle orta ve üst segment araçlarda daha çok hissedildi. Bu da ikinci el araç almayı düşünenler için fırsat oluşturdu. Salgın etkileri azalırsa bahar aylarının gelmesiyle birlikte ikinci el otomobile olan talepte ciddi bir artış göreceğimizi düşünüyorum. Bu da ikinci el alımında yeni fırsatlar sunabilir” şeklinde konuştu.

İlgili video

Yeni Nissan Juke çarpışma testi