reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

İkinci el otomobil pazarında fiyat artışları sürüyor; beklentiler eğrinin daha da yükseleceği yönünde

Sıfır araçlarda yaşanan kur bazlı artışlar ikinci el otomobil pazarını da etkiliyor. Sektör temsilcileri artışın haziran ayında da devam edeceğini düşünüyor.

2020 yılında yakalanan gerilemelerle kullanıcı odağında nispeten olumlu gelişmelerin merkezinde olan ikinci el otomobil pazarı için 2021’de aynı şeylerden bahsetmek pek mümkün değil. Pazar, yeni yılla birlikte yaşanan artışlar sonrası, son yıllardaki en durgun dönemini geçiriyor. Kullanıcı tarafında fiyatların düşmesi beklenirken, sıfır kilometre araçlara gelen kur odaklı yeni zamlar sonrası bu beklentilerin cevap bulması zor görünüyor. Pazarın içerisindeki bu hareketlilik sürecinde, önemli kaynaklar tarafından paylaşılan istatistikler de, indirim etkisinin pek olası olmadığı yönünde. Gerçek satış verilerini yayınlayan ikinciyeni.com, platformu üzerinden derlediği verilerle ikinci el otomobil piyasasına yönelik analiz gerçekleştirdi. Verilere göre, son üç ayda fiyatlar yüzde 6 seviyesinde artmış durumda. Beklentiler haziran ayında da bu artışın devam etmesini yönünde.

ikinci el otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İkinci el otomobil fiyatları dış pazarlarda da artış gösteriyor”

İkinci el otomobil fiyatlarında mart ikinci yarı itibarıyla yakalanan artış nisan ayı genelinde devam ederken, geride bırakmaya hazırlandığımız mayıs ayında yükselme eğilimi sürüyor. Paylaştıkları veriler üzerinden açıklamalarda bulunan ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Kasım 2020’den Şubat 2021’in sonuna kadar olan dönemde ikinci el fiyatlarında yüzde 13-14 seviyesinde düşüş yaşandı. Fiyatlardaki düşüş eğilimi mart ayının ilk yarısında da sürdü ancak mart ayı geneline baktığımızda yüzde 1,6 artış gözlemliyoruz. Nisan ayında da yüzde 3,63 artan fiyatlar, mayıs ayında neredeyse yüzde 1 oranında arttı. İkinci elde fiyatlar yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde yükseliyor. Amerika’da sadece nisan ayında ikinci el araç fiyatları yüzde 10 arttı. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere rağmen yaşanan bu fiyat artışında sıfır otomobil pazarındaki tedarik sorunu, üretim problemleri, avro kurunda yaşanan artış gibi farklı değişkenlerin etkisi bulunuyor. Fiyatların haziran ayında da artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazar geçtiğimiz yıla göre neredeyse dörtte bir oranında daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre 2021’in ocak ve nisan ayları arasında toplamda 1 milyon 871 bin 584 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldı. İkinci el otomobil ve hafif ticari araç satışı bazlı nu rakamların son iki aylık oranı ise mart ayı bazında 574 bin 198, nisan ayında ise 510 bin 20 adet olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yılın ilk dört aylık dönemiyle kıyaslandığında pazar için yüzde 23 gibi çok ciddi bir daralma karşımıza çıkıyor. Sektör yetkilileri yaz dönemiyle birlikte satışlarda artış beklese de, bu artış eğrisinin sürdüğü dinamiklerde kartlar baştan dağıtılabilir. Kullanıcı tarafının dikkatini çekmek içinse resmi kanatlardan pazarı hareketlendirici hamleler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gündeme gelen kararla, ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletmeler satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporu alması gerekiyor.

İlgili video

Yeni Volkswagen Golf GTI iddialı yeniliklerle geliyor