reklamı kapat

POPÜLER

Litvanya

Litvanya’da iki şehri birbirine bağlayan sanal portal kuruldu

Pandemi nedeniyle birçok yasak hayatımıza girdi ve insanlar birbirlerinden hiç olmadığı kadar uzaklaştı. İşte bu konuda Litvanya ilginç sayılacak bir adım attı.

Global pandemi maalesef halen devam ediyor. Birçok ülke vatandaşlarının büyük bölümünü aşıladı ancak buna rağmen yasaklar kalktığı zaman vaka sayıları artıyor.

Yani pandemiden sadece aşı ile kurtulmak kısa vadede mümkün olacak gibi görünmüyor. Burada kişilerin sosyal mesafe kurallarına bir süre daha devam etmesi gerekiyor.

Bu yüzden Litvanya şehri Vilnius‘ta büyükçe bir sanal portal oluşturuldu. Bu portal açıklandığı kadarıyla direkt olarak Polonya şehri Lublin ile bağlantı kuruyor. İki şehir arasında yaklaşık 600 km kadar mesafe bulunuyor.

Bu standart bir kamera ve yuvarlak gövdeye entegre edilmiş devasa bir ekrandan oluşan portal, kişilerin iki şehir arasında canlı bir bağ kurmasına imkan tanıyor.

Bu projeye öncü olan kişinin Benediktas Gylys Foundation başkanı Benediktas Gylys olduğu açıklanıyor.

Bu dijital köprü ile hedeflenen ise pandemi yüzünden birbirinden uzak kalan insanları yakınlaştırmak ve “birlik” kavramını yeniden düşünmek olarak açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Litvanya ile Polonya arasındaki dijital köprü dikkat çekmeyi başardı

Benediktas Gylys, kurdukları sanal portal’ı ilerleyen dönemde başka şehirlere genişletmek istediklerini da aktarıyor. Ancak bu şehirlerin hangisi olacağı henüz açıklanmıyor.

Bu fikir elbette güzel görünüyor ancak insanların uzun süredir hayatımızda bulunan pandemiden bir an önce kurtularak ciddi oranda gerçek sosyalleşmeye ihtiyacı bulunuyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept