reklamı kapat

POPÜLER

300 km menzile sahip üç tekerlekli elektrikli araç: AKO Trike [Video]

300 km menzile sahip üç tekerlekli elektrikli araç: AKO Trike [Video]

Elektrikli araç modellerinin sayısı gittikçe artıyor. Bu sefer üç tekerlekli yapıyı benimseyen AKO Trike gündemde yer alıyor.

Litvanya merkezli olarak geliştirilen AKO Trike, iki kişilik, üç tekerlekli bir elektrikli araç modeli. Özel süspansiyon ve şase sistemiyle dönülen yöne doğru 30 derecelik bir açıyla yatabilen bu özel araç, şimdilik prototip aşamasında yer alıyor. Buna rağmen beş yılı geçen geliştirme aşamasında ciddi mesafe katedebilen model, özellikle menzil değeriyle öne çıkıyor. Çünkü AKO Trike’ın tek şarjla 300 km menzil sunabileceği aktarılıyor. Çok da uzun yola yönelik durmayan bir araç için 300 km menzil gerçekten güzel ve fazlasıyla yeterli duruyor. Şimdilik konsept aşamasında gösterilen dış tasarımı modern duran ve kapalı yapıda olduğundan kötü havalara da sonuna kadar uygun olan elektrikli araç, aktarıldığı kadarıyla mevcut prototipte 26-kWh pil paketi taşıyor. 140-kW gücündeki elektrik motoruyla 240 km/s gibi fazlasıyla yüksek bir hıza çıkabilen model, 600-700 Nm arasında maksimum tork değeriyle performans konusunda sorunu olmadığını açık şekilde gözler önüne seriyor.

AKO Trike elektrikli araç dikkat çekiyor

Toplam ağırlığı 450 kg olarak açıklanan AKO Trike, hafif olmasıyla da öne çıkıyor. Bu modelin henüz ne zaman ticari hale geleceği ise bilinmiyor. Ancak prototip çalışmalarının hız kesmeden devam edeceği aktarılıyor. Fiyat konusunda da henüz bir açıklama yer almıyor. Modelin en son prototip test videosunu yukarıda izleyebilirsiniz.