reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Sıfır kilometre sonrası ikinci el otomobil modellerinde de artışlar bekleniyor

Küresel çapta yaşanan tedarik sıkıntılarıyla fiyat artışlarının beklendiği pazar, kullanıcıları ikinci el otomobil seçeneklerine yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Çip krizi sebebiyle otomobil üreticilerinin fabrikalarında ardı ardına aldığı geçici durdurma kararları, önümüzdeki süreçte bizi bekleyen tedarik problemlerinin habercisi olarak karşımızda. Mercedes’in bazı modeller için 1 seneyi bulan teslimat tarihi vermesiyle birlikte alevlenmeye devam eden süreç, fiyatlara da ister istemez bir artış etkisi getirecek. Türkiye’de son birkaç gündür döviz kuru odağında yaşanan sıçramaların olması da, fiyat zamlarını adetada kaçınılmaz hale getiriyor. Bu dinamiklerde kullanıcıların ikinci el otomobil pazarına yönelmesini bekleyen sektör temsilcisileri, sıfır kilometre sonrası ikinci el otomobil modellerinde de artışlar olabileceğini ifade etmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni modellerde yüzde 12’yi aşması beklenen fiyat artışı ikinci el otomobil pazarını daha cazip kılacak

Sektörün önemli temsilcilerinden birisi olan Cardata‘nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, son gelişmeler ışığında sıfır kilometre araç pazarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Küresel otomotiv sektörünün karşı karşıya kaldığı çip krizi sorununa lojistik, hammadde, sürücü bulunurluğu gibi birçok yeni sorunun eklendiğini dile getiren Yalçın, tüm bu etkenlerin iç dinamiklerle birleştiğinde talebin azalıp fiyatların artmasına neden olabileceğini vurguladı. Hüsamettin Yalçın açıklamalarında; “Çip krizi ve beraberinde gelen tedarik sorunları sürerken özellikle ülkemizde kur artışı da devam ediyor. Bunlara bağlı olarak yeni otomobil fiyatları yukarı doğru gidiyor. Türkiye’de özellikle son 3 ay otomobil satışlarının en yoğun olduğu dönemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak, bu sene araç tedarik sıkıntısı olacağından yaklaşık 50-60 bine oturan aylık sıfır kilometre araç satışı daha da düşecektir. Bizim yapmış olduğumuz pazar ve bütçe analizlerinde tüm bu sebeplerden dolayı Ocak 2022’ye şu anki fiyatlardan sıfır kilometre araçlarda yüzde 12 daha fazla bedelle girileceği öngörülüyor. Sıfır kilometre araç bulunamadığı için talep ikinci el araçlara kayacak. Bu da ikinci eldeki talebi canlandıracak. İkinci eldeki talebin canlanması demek ikinci el araç fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor.
” ifadelerine yer verdi.

İlgili video

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric