reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

En doğru zaman olabilir; ikinci el otomobil pazarı için dikkat çeken değerlendirme

Çip krizi odağında üretim sıkıntılarının baş gösterdiği yeni model pazarındaki kaos, ikinci el otomobil odaklı tercihlerde beklentiyi artırıyor.

Otomotiv pazarında tedarik sorunlarından kaynaklı sıfır araç bulunurluğu sorunu devam ediyor. Türkiye’de son birkaç gündür yaşanan kur dinamikleriyle birlikte sıfır kilometre araçlarda fiyat artışı beklenirken, gözler tekrardan ikinci el otomobil pazarına çevrildi. ikinci el araç pazarından gelen son veriler ise geçtiğimiz ayların aksine hareketli günlerin yaşanmadığına işaret ediyor. İkinci el araç sektörüyle ilgili güncel değerlendirmelerde bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, tüketicilerin şu anda bir bekleme sürecinde olduğuna, sıfır araç tedarikindeki sıkıntıların uzama sinyalleri doğrultusunda Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarında hareketli günler yaşanabileceğine dikkat çekti. İkinci el araç fiyatlarının şu anda rayına oturduğunu belirten Hüsamettin Yalçın, tercih için en doğru zamanlardan birisi içerisinde olduklarını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarı için 2022 beklentileri yüksek

Temmuz ve ağustos aylarındaki kısmi hareketlilik sonrasında pazarın eylül ayından itibaren belirli bir çizgiye gerilediğini ifade eden Yalçın; “Ekonomik nedenlerden ötürü tüketiciler ikinci eldeki satın alma ihtiyaçlarını bir miktar öteledi ve beklemeye geçti. Bu durum ise ikinci elde fiyatların rayına oturmasını sağladı. Diğer yandan, sıfır araçlardaki tedarik sıkıntılarının 2022’de de devam edeceği artık açıkça konuşuluyor. Özellikle Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarındaki talebin kademeli olarak Aralık ortasına doğru bir seyirde artacağını öngörüyoruz. Bu durum da ikinci el araç fiyatlarını bir miktar artıracaktır. Dolayısıyla şu anda ikinci el araç almak için çok doğru bir noktadayız.” şeklinde konuştu. Ekim ayından itibaren ikinci el ticareti yapan firmaların yeni bir döneme hazırlandığının altını çizen Hüsamettin Yalçın, 2022 yılının ikinci el araç pazarı açısından oldukça hareketli geçeceğine de işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Octavia çarpışma testi