reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Federasyon başkanı ikinci el otomobil piyasası hakkında konuştu

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç,  ikinci el otomobil sektörünün yıl sonuna kadar beklenen gelişmeleri hakkında konuştu.

İkinci el otomobil piyasası bir türlü durulmuyor. Bayilerde sıfır otomobil bulamayan sürücüler mecburen liste fiyatından bile daha pahalı kullanılmış otomobillere yöneliyor. Bu fahiş fiyatlara rağmen sektör büyümeye devam ediyor. Peki kullanılmış otomobillere daha önce eşi benzeri görülmemiş bu talep ne zaman son bulacak? Yetkililere göre sıfır otomobillerin üretiminin ve bulunabilirliğinin artması ile birlikte kullanılmış araçlar üzerindeki fiyat gerginliği azalacaktır. Ancak talebin de tamamen kesilmesi beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil piyasasında hareketlilik

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, “2019 yılının nisan ayında 468 bin 217 adet olarak gerçekleşen ikinci el araç satışı, bu senenin aynı ayında yüzde 50,46 düşüşle 231 bin 977 olarak kaydedildi. Mayıs ayında da geçen seneye göre yüzde 26,36 düşüş yaşandı ancak haziran ayı itibarıyla kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleriyle hem sıfır araç satışlarında hem de ikinci el piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2019 yılının haziran ayında 399 bin 916 adet olan satışlar, yüzde 93 artışla 773 bin 260 olarak gerçekleşti.”

Yıl sonuna doğru yeni araçların da bayilere gelişinin ardından sıfır araç arzındaki yükselişle arz-talep dengesi sağlanacak, sıfır araç satışlarının artmasıyla birlikte ikinci el araç sektörü de hareketlenecek. Fiyatlarda da bir düşüş yaşanmasını umuyoruz. Pandemi sebebiyle ekonomide yaşanan zorluklara rağmen ikinci el otomobil sektörü yıl boyunca talep gördü. İkinci el sektörü olarak bu yılı 8 milyonun üzerinde bir satışla kapatmayı bekliyoruz. İkinci el araca talep devam edecektir.”

İlginizi çekebilir

Tam elektrikli özellikleriyle Opel Corsa-E