reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

İkinci el otomobil

İkinci el otomobil piyasası için önemli tarih: “1 Eylül”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı, ikinci el otomobil piyasanın beklediği 1 Eylül tarihi hakkında açıklamalarda bulundu.

İkinci el otomobil fiyatları bir nebze olsun düşmeye başladı. Artan faizler sonrası sıfır otomobillerin de bollaşması ile yeni bir döneme girildi. Yetkililer önümüzdeki aylarda sektörün daha da rahatlamasını bekliyor. Çünkü 1 Eylül itibari ile yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile ikinci el otomobil satıcılarından Yetki Belgesi istenecek. Yani demek oluyor ki bu belgeye sahip olmayanlar ticari olacak alım satım yapamayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, “Özellikle bu süreçte çok fazla fırsatçılık yapılıyor. Meslekle hiç alakası olmayan, çantacı olarak tabir ettiğimiz kişiler bayilerden araçları alıp, sıfır olarak yüksek fiyatlarla satıyorlar. Bu durum ikinci el araç ticaretinde de mevcut. Yine bu işin ehli olmayan kişiler ikinci el araçları piyasadan toplayıp, nasıl olsa araç fiyatları yükselecek düşüncesiyle üzerine fahiş bir kar oranı koyarak, devlete hiçbir vergi ödemeden araç alıp satıyorlar.

Bunun yanı sıra internette araçları piyasa değerinin altında göstererek, gerçekte olmayan araçların ilanını veren dolandırıcılar var. 2019 verilerine göre Türkiye’de 8 milyon 600 bin araç el değiştirdi, bunun 5 milyona yakını da ayaküstü araç alıp satanlar tarafından gerçekleşti. İnşallah, ikinci el araç ticaretini düzenlemeye yönelik çıkan yönetmelik sayesinde bu kayıt dışılığın önüne geçilecek, tüketici kazanırken devletimizin vergi kaybı azalacak. Mesleğimiz de hak ettiği itibarı kazanacak.

İkinci el otomobil piyasası son dönemde gündemden düşmüyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomotiv sektörü katma değer yaratan, milyonlarca kişiye istihdam sunan, sanayisinden noterine, maliyesinden finans kurumlarına kadar yaklaşık 45 sektöre girdi sağlayan büyük bir sektör. Çok uzun zamandır sektörümüzün düzene girmesi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin korunması, bu işin ehil kişiler tarafından yapılması için mücadele ediyorduk. Çok şükür yönetmelik yürürlüğe girdi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ilgili bakanlarımıza ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Yetki Belgesi zorunluluğu ile bu işi mesleki yeterliliği olanlar yapacak; meslektaşlarımız hak ettiği kazanımları elde edecek.

Ama bir tarafta da ne yazık ki vergisini ödemeyen, istihdama katkı sağlamayan, kiralık iş yeri ya da mülkü olmayan, kendini motorlu araç satıcısı olarak gösteren kişiler var. Çıkan yönetmelikte yer alan Yetki Belgesi zorunluluğu ile bunun önüne geçilecek. Meslektaşlarımız da yetki belgesi ile ilgili gerekli evraklarını tamamlıyorlar. Tüccarlarımız en kısa sürede belgelerini alıp daha çağdaş normlarda ticaretini yapabilecek. Yönetmeliğin bir an önce uygulanmasını diliyor, devamlılığın sağlanması adına gerekli hukuki ve yasal mevzuatın faaliyete geçirilmesini bekliyoruz.” 

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın