reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Oda Başkanı konuştu; ikinci el otomobil fiyatları neden artıyor?

Tüm sürücülerin merak konusu olan ikinci el otomobil fiyatları hakkında Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, önemli açıklamalarda bulundu.

Otomobil fiyatları bir süredir adeta zirve dönemlerini yaşıyor. Hem ikinci el otomobil piyasası hem de sıfır araçlar hiç olmadığı kadar pahalı. İhtiyaçlarının yanında otomobil olmayı bir yatırım olarak gören sürücüler fiyata bakmadan otomobil satın aldılar. Konu ile ilgili resmi ağızlardan değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Bu sefer ise Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık fiyat artışlarının arkasındaki sebepleri değerlendirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, “Sıfır araç fiyatlarına, hiç kimse farkında değil ama, çok ciddi zam geldi. Bunlar da etki oldu. Biz de ister istemez kendimizi ve sermayemizi korumak için buna uyuyoruz. Vatandaşlar yüksek fiyata ikinci el araç almazsa, bu sun’î yükselişin düşeceğine inanıyorum. Kimse yüksek fiyatlardan araç almasın. Almaya devam ettikleri ve devlet de kartellere ciddi yaptırımlar uygulamadığı müddetçe bu yükselme devam edecek. Bu sun’î artış kalıcı bir artışa dönmeye başladı. Bu gidişle ciddi bir müdahale olmaz, vatandaş millî duruş sergilemezse, bugün araçta başlayan konuta intikal eder. Emlâkta da aynı artışlar mevcut. Vatandaş olarak hükûmetin dışında biz de yeni bir devalüasyon yapmış oluruz”

İkinci el otomobil satışları her şeye rağmen rekor kırıyor

Distribütörler, ikinci elin artmasının kendileriyle hiçbir alakası olmadığını ileri sürüyor. Buradan şunu sormak istiyorum: Fiyatların artışında hiç bir rolümüz olmadığını ve ikinci el satmadığınızı iddia ediyorsunuz. Türkiye genelindeki bayilere baktığınız zaman, yüzlerce, binlerce araç var. Ciddi anlamda piyasaya eleman gönderip ikinci el araç topluyorlar. Bayiler sıfır otomobil satıyorsa, ikinci elleri neden topluyorlar? İkinci el araçta sıfır otomobile göre daha büyük rant var. 100 bin avro verip, bir tane sıfır araç satmaktansa, bu paraya 6 tane ikinci el araç sattığınız zaman daha çok kazanıyorsunuz. Geçen yıl 7 milyon 500 bin adet ikinci el araç satıldı. 

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın