reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil temmuz verileri

Bayram etkisi; İkinci el otomobil fiyatları artıyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil pazarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de bir otomobile sahip olmanın maliyeti en az otomobilin kendi fiyatı kadar zorlayıcı durumda. Tedarik ve bulunabilirlik krizlerinin de birbirini izlemesiyle birlikte, ikinci el araçların sıfır kilometreleri kıskandıracak etiketlerle satışa sunulduğu bir dönemi yaşıyoruz. Geride bıraktığımız her ay yukarı yönde hareketlenen fiyatlar, benzer senaryoyu ikinci el otomobil pazarında da görmemize neden oluyor. Gelinen güncel durumla ilgili açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla ikinci el piyasasında hareketlilik yaşandığını ifade etti. Erkoç, araç fiyatlarında da yukarı yönlü artış gözlemlediklerinin de altını çiziyor.

ikinci el otomobil MTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İkinci el otomobil fiyatları kısa vadede düşmez”

Artan talep ve yükselen maliyetlerle birlikte otomobil fiyatlarının da yükseldiğine dikkat çeken Erkoç; “2022’nin ilk 5 ayında, geçen yılın ilk 5 ayına göre ikinci el otomobil pazarında yüzde 38 oranında yukarı yönlü bir değişim var. Son 6 aydır piyasa oldukça hareketli, satışlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci ele olan talebi arttırırken yaz mevsiminin gelmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması piyasayı daha da hızlandırdı. Ancak fiyatların neredeyse gün içerisinde yukarı yönlü değişmesi piyasayı olumsuz yönde etkiliyor.

Sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntılar çözülmeden ikinci el fiyatlarının düşeceğini düşünmüyoruz. Bu sorunların en az 1 yıl daha devam edeceği öngörülürken ikinci ele talep artmaya devam edecek; buna bağlı olarak fiyatların da artacağını düşünüyoruz. İkinci el şu an daha çok yatırım aracı olarak görülüyor, bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz. O yüzden vatandaşlarımıza otomobil ihtiyaçları varsa bir an önce karşılamalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Sektör dışı kişiler de piyasayı yükseltiyor”

En düşük sıfır aracın şu an 400 bin TL olduğunu belirten Erkoç; “400 bin liranız olsa bile bayiye gittiğinizde aracı bulamıyorsunuz. Sipariş verip sıraya giriyorsunuz ve araç hangi gün gelirse o günkü satış fiyatı ile alabiliyorsunuz. Bu noktada meslekle alakası olmayan kişiler de piyasayı yükseltiyor. Gidip bayilerden araçları alıyorlar, 400 bin TL olan aracı 450 – 500 bin TL’ye satışa çıkarıyorlar. Fiyat dengesizliğine sebep olan faktörlerden birisi de bu.” ifadelerini kullandı.