reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik sinyalleri; “fiyatlar artabilir”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil sektörüyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Son yılların en zorlu dönemlerinden birisini yaşayan ikinci el otomobil pazarında, sektör temsilcilerinin beklentileri karşılık bulmaya başlamış görünüyor. Yılın ilk günlerinde bahar döneminin işaret edildiği yükseliş eğrisi, bayramın da yaklaşmasıyla birlikte kendisini gösteriyor. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil sektörünü değerlendirdi. Uzun süredir durgun olan piyasanın havaların ısınması ve Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla hareketlendiğini belirten Erkoç, satışlarda yüzde 10 oranında artışın yaşandığını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkici el otomobil satışlarında alım gücünün zayıflığı dikkat çekiyor

İkinci el pazarının uzun bir süredir durgun olduğunu belirten Erkoç; “Yeni açıklanan rakamlara göre ikinci el otomobil pazarı Mart ayında yüzde 11,3 artışla 503 bin adet oldu. Pandemi kısıtlamalarının tamamen gevşetilmesinin, yaz mevsiminin ve bayramın da yaklaşmasının her sene olduğu gibi bu sene de sektöre olumlu yansıdığını söyleyebiliriz. 2021 yılının ilk 3 ayında 1 milyon 64 bin 434 adet olarak gerçekleşen ikinci el otomobil pazarı, 2022 yılının aynı döneminde 1 milyon 178 bin 550 adet olarak gerçekleşti. Yani pazarda yüzde 10 oranında yukarı yönlü bir değişim yaşandı. Geçtiğimiz ay BDDK tarafından gerçekleştirilen taşıt kredilerindeki düzenlemenin de ikinci el otomobil sektörüne olumlu etkisi oldu. Taşıt kredilerindeki kısıtlama sebebiyle kredi kullanamayan vatandaşlarımız kredi kullanabiliyor, bu düzenleme sayesinde yaşanan hareketlenmeyi gözlemleyebiliyoruz. Piyasalarda yaşanan belirsizlik vatandaşlarımızın da beklemede kalmasına sebep olmuştu.

Enflasyonun her geçen gün arttığı bir dönemdeyiz. Bu durum insanların araç tercihlerine de yansıyor. 15 yaş ve üzeri araçlar daha kolay satılırken, vatandaşlarımız araçların yakıt performansına da dikkat ediyor. Alıcılar tarafından en çok yakıt cimrisi araçlar tercih ediliyor. İkinci el pazarındaki durgunluk devam ederken fiyatlar da stabil seyretti. Sıfır araç fiyatlarındaki artışın bu ay itibariyle ikinci el araç fiyatlarına da yansıyacağını, bu sebeple fiyatların da yükseleceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR