reklamı kapat

POPÜLER

Disney+ Türkiye LOG Tasarım / Can Tunçer

Sinema kanunu nedeniyle Disney+ Türkiye kütüphanesine birçok film çok geç gelecek

14 Haziran tarihinde Türkiye macerası başlayan Disney+ genel olarak beğeniliyor ancak bir konuda kişileri üzüyor. Bunda firmanın bir suçu ise bulunmuyor.

Direkt olarak buradan abone olabileceğiniz Disney+ Türkiye, aylık 34,99 TL, yıllık 349,90 TL fiyat ile yayın hayatına başladı. İşte bu servisin Türkiye kütüphanesine sinemaya çıkmış bazı filmler yurt dışına oranla çok daha geç eklenecek. Örneğin Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi, 22 Haziran tarihinde Disney+’ın yurt dışı kütüphanesine eklendi. Bu filmin Türkiye kütüphanesine eklenmesi ise ekim ayı öncesinde olmayacak. Peki neden? Firma neden kendi filmini Türkiye’ye getirdiği kendi platformuna koyamıyor? Bu durumun arkasında Disney+ yer almıyor. 2019 yılında Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi isimler öncülüğünde yeni bir sinema kanunu hazırlandı ve burada önemli bir karar alındı. Buna göre sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ise ücretsiz yayın yapan platformlarda gösterilemeyecek.

Sinema gelirlerini korumak adına alınan bu karar nedeniyle Türkiye’de sinemalara giriş yapmış birçok yeni Disney filmi, Disney+’ın kütüphanesine yurt dışına oranla çok daha sonra eklenecek. Buna kullanıcılar kızıyor çünkü Disney kendisi süreci kabul ediyor olmasına rağmen kanun gereği Türkiye kütüphanesini güncelleyemiyor. Bu konuda Disney’e özel bir kanun değişikliği ise şimdilik çok olası görünmüyor.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, Disney+’ın Türkiye’ye sunduğu içerikleri halen tam olarak hakim olmayan için şöyle aktarıyor: “İzleyiciler The Walt Disney Animation Studios’tan 100’den fazla yapımın keyfini çıkarabilecekler. Son zamanların en öne çıkan yapımlarından Oscar® ödüllü “Enkanto: Sihirli Dünya”, Karlar Ülkesi; “Külkedisi”, “Kurbağa Prens” ve “Küçük Denizkızı” gibi sevilen klasikler ile birlikte “Raya ve Son Ejderha” ve “Mulan (2020)” gibi yakın zamanda gişe rekorları kıran filmler platformda yer alacak.

Animasyonların yanı sıra; Oscar® ödüllü “Cruella”, Amazon Ormanları macerası “Jungle Cruise” ve başrolünde Oscar ödüllü® oyuncu Tom Hanks ile tekrar hayat bulmaya hazırlanan platform orijinali Pinokyo gibi Disney’in tüm canlı aksiyon filmleri de platformda olacak.  

Ayrıca, “Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi”, “Fineas ve Förb” ve “Zatonya” da dahil olmak üzere yüzlerce Disney Channel çizgi dizisi, orijinal filmi ve özel bölümü de lansmanla birlikte Disney+ üyelerine sunulacak.”

Soner’in açıklamalarına göre “Yukarı Bak”, “Sevimli Canavarlar”, “İnanılmaz Aile”, “Wall-e”, pek çok fenomen Pixar içeriğinin yanı sıra, dünyanın en sevilen ve en çok izlenen animasyonlarından “Oyuncak Hikayesi” serisinin tamamı, iki Oscar ödüllü “Soul”, “Luka”, “Kırmızı” ve bundan sonra yayınlanacak tüm iddialı Pixar içerikleri de platformda olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lansmanla birlikte izleyiciler, “Shang-Chi ve On Halka Efsanesi”, “Eternals”, “Avengers: Endgame”, “Captain Marvel”, “Black Widow”, “Hawkeye” ve daha fazlasını içeren 50’den fazla Marvel filmi ve “Ms. Marvel”, “Loki” ve “WandaVision” dahil 40’tan fazla Marvel serisine erişme fırsatını da yakalayacak. “Secret Invasion” ve “She-Hulk” ise sıradaki gelecek orijinal yapımlar arasında yer alıyor.

Star Wars hayranlarının da merakla beklediği platformda izleyicilerin, Star Wars’un tüm filmleri, ara filmler ve animasyonlarının yanı sıra Disney+ orijinal içerikleri olan “The Book of Boba Fett” ve “The Mandalorian”ın yanı sıra heyecanla beklenen “Obi-Wan Kenobi” dizisine de erişebilecekleri bilgisi paylaşıldı. Star Wars’ın heyecanlandıran yeni dizisi “Skeleton Crew” da önümüzdeki sezon için yayın gününü bekliyor. 

National Geographic’in zengin içeriklerinin yer alacağı platformda izleyiciler, “Büyük Kurtarış” ve “Free Solo” gibi belgeselleri, “Gordon Ramsay ile Rota Dışı” gibi popüler National Geographic serilerini, “Balinaların Gizemli Dünyası” ile Renan Öztürk ile “Explorer: The Last Tepui”, “Jeff Goldblum’un Dünyası” gibi Disney+ orijinallerine erişebilecek.

Disney+ Türkiye macerası yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca