reklamı kapat

POPÜLER

ZTE Axon 40 Ultra

Ekran altı selfie kamerası halen iyi bir kalite sunamıyor [Video]

ZTE Axon 40 Ultra için çekilen bir video, ekran altı selfie kamerası konusunda halen iyi bir kalitenin yakalanmadığını gözler önüne serdi.

ZTE Axon 40 Ultra akıllı telefon modeli çok modern görünüyor çünkü telefonda ekran altı selfie kamera sistemi yer alıyor. Bu sayede telefonda bir ekran deliği ya da ekran çentiği bulunmuyor. Bu tercih tasarımı modernleştiriyor ancak selfie sonuçlarını ciddi şekilde kötüleştiriyor. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere 2022’de çıkmış bir modelde dahi ekran altı ön kamera çok kötü sonuçlar sunuyor. ZTE Axon 40 Ultra özelinde farklı algoritmalar ile durum toparlanmaya çalışılmış ancak sonuç halen birçok kişinin kabul edebileceği seviyede değil. Fotoğraf kadar video sonuçları çok bulanık ve keskinlikten uzak olan teknoloji, tam olarak bu yüzden birçok firma tarafından kullanılmıyor.

Hatta dün bazı iddiaların aksine Samsung Galaxy S23 ailesinde de ekran altı selfie kamerasına yer verilmeyeceği ortaya çıktı. Birçok firma teknolojinin henüz tam olarak hazır olmadığını belirtiyor ve bunda sonuna haklı görünüyor. Henüz kamera üstündeki piksellerin olumsuz etkisi tam olarak çözülemiyor, bu temelde kabul edilebilir seviyeye 2023 yılında dahi ulaşılamayacağını düşünülüyor.

Teknik olarak baktığımız zaman gücünü Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden alan ZTE Axon 40 Ultra, arkasında üçlü kamera sistemi taşıyor. Burada üç farklı 64 megapiksel kamera bir araya geliyor. Arkada spesifik olarak 64 megapiksel F1.6 ana + 64 megapiksel ultra geniş açı + 64 megapiksel 5.7x telefoto kameraları bir araya geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6,8 inç FHD+ 120 Hz 10 bit / P3 AMOLED ekran üzerine kurulan telefon, bu ekranın altında 16 megapiksellik bir selfie kamerası taşıyor ve 80W hızlı şarj destekli 5.000 mAh pil üzerine kuruluyor. Kutusundan Android 12 (MyOS 12 arayüz) ile çıkan telefon, 8/12/16 GB LPDDR5 RAM ve 256/512 GB ya da 1TB UFS 3.1 depolama birimleriyle geliyor.

204 gram ağırlığı bulunan, parmak izi sensörü ekran altında olan ve kızılötesi kumanda / kontrol özelliği bulunan amiral gemisi, bünyesinde bir 3,5 mm kulaklık girişi barındırmıyor. Üç farklı renkte gelen üst düzey akıllı telefonun açıklanan yurt dışı başlangıç fiyatı ise yaklaşık olarak 750 dolar seviyesinde yer alıyor.

Ekran altı selfie kamerası kullanan ZTE Axon 40 Ultra yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti