reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı için belirlenen bütçe ne kadar? Rakiplerde durum ne?

Türkiye Uzay Ajansı içine belirlenen bütçe açıklandı. Peki bu bütçe diğer ajanslar ile karşılaştırıldığında nasıl kalıyor? İşte cevaplar;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Türkiye Uzay Ajansı üzerinden Türkiye’nin Milli Uzay Programı için önemli bazı detaylar paylaştı. Türkiye’nin uzay alanında artık hiç olmadığı kadar aktif olmasını isteyen Erdoğan, düzenlenen etkinlikteki açıklamalarına “Bu akşam ülkemiz adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik ediyoruz. ” cümlesiyle başladı. Konuşmasına “Gözlem uydularında kazandığımız tecrübe ile haberleşme uydularını kendi üreten ülkeler arasına gireceğiz.” şeklinde devam eden Cumhurbaşkanı, Türkiye için “Artık uzay sistemleri alanında montaj ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir ülke konumundayız.” açıklamasını da yapmıştı. İşte bu açıklamalar merkezinde yer alan Türkiye Uzay Ajansı, BBC’nin haberine göre 38 milyon TL’lik bir bütçeye sahip. Bu alandaki “rakipler” diyebileceğimiz diğer uzay ajanlarının bütçeleri ise tam olarak şöyle:

NASA: 23 milyar dolar
ESA: 6 milyar euro
Rusya Uzay Ajansı: 1,7 milyar dolar
Almanya Uzay Ajansı: 1,1 milyar euro
Japon Uzay Ajansı: 500 milyon dolar
İngiltere Uzay Ajansı: 374 milyon sterlin
Kanada Uzay Ajansı: 300 milyon dolar

Burada direkt olarak karşılaştırma yapmak çok doğru değil değil çünkü diğer uzay ajanları uzun süredir faliyette bulunuyor. Ancak yine de uzay konusunda hedeflerine ulaşmak ve alanda dikkat çekebilmek adına Türkiye’nin ileride çok ama çok daha büyük bütçeler ayırması gerekiyor. Bunun mümkün olup olmayacağını ise elbette zaman gösterecek.

Milli Uzay Programı temeline oturtulan Milli Uzay Programı için diğer açıklamalar şunlardı

Şu anda en önemli eksiğimiz fırlatma konusu, ancak bu konuda önemli adımlar atıyoruz diyen Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı kapsamında “önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla birlikte uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini de tamamen sağlamış olacağız.” cümlesini de kurdu. Cumhurbaşkanı tarafından bu akşam yapılan en önemli sayılacak açıklamalardan birisi ise şun oldu: “En önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. İnşallah Ay’a gidiyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erdoğan Ay konusunda “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert bir iniş gerçekleştireceğiz, 2028’de ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, ilk fırlatmayı bu milli roketlerimizle yapacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı özelindeki 10’uncu hedefi olarak da “Bir Türk vatandaşı uzaya gidecek” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli