reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

solar curtain

Türk geliştiriciden elektrik üretebilen akıllı perde: Solar Curtain [Video]

Turkcell, sıra dışı bir projeyi daha kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten dünyanın ilk ve tek katlanabilir perde görünümündeki Solar Curtain, Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açıldı. Kolay kuruluma sahip akıllı perde Solar Curtain sayesinde  4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin üçte biri karşılanabiliyor.

Solar Curtain, ön tarafında onlarca renk ve desen seçeneğiyle bir stor perde görünümüne sahip. Perdenin dışarıya bakan tarafta ise yüzde 22 verimli hücrelerden oluşan güneş paneli bulunuyor. Gün içinde perde işlevi gören Solar Curtain, aynı zamanda güneş enerjisinden elektrik üretiyor. Mobil uygulama ile perde hem kontrol edilebiliyor hem de anlık üretilen elektrik miktarı da takip edilebiliyor. Kolay kurulumuyla da öne çıkan perde, duvara veya tavana monte ediliyor. Perdeden çıkan tek bir kablo ister doğrudan prize takılabilirken, akü ile de depolama sağlanabiliyor. Perdeden çıkan kablo güç kutusuna bağlanıyor ve güç kutusundan çıkan kablo da prize takılıyor. Böylece perdenin ürettiği elektrik mekandaki diğer prizlere dağıtılıyor. Güç kutusunun üzerinde bulunan USB girişi sayesinde telefonları şarj edebilir ayrıca güç kutusunun gece lambası özelliğiyle odanızı aydınlatabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5 yıl panel garantili

Perdenin kullanımı ve özellikleri arasında kişiye özel tasarım, yüzlerce renk ve desen çeşitliliği, mobil uygulama kontrolü ve dekoratif olması yer alırken, 5 yıl panel garantisine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Üretime geçmesi için toplamda 100 bin TL’lik fon desteğine ihtiyaç duyan proje için şimdiye kadar 25.220 TL toplandı. Yeterli fon desteği toplayabilirse Solar Curtain önümüzdeki yılın ağustos ayında piyasadaki yerini alacak. 2m2 Solar Curtain akıllı perde motorlu ve uzaktan kontrollü setin fiyatı ise 6.750 TL olacak.

Video