reklamı kapat

POPÜLER

Güneş enerjisinden güç alan, kağıt inceliğinde şarj cihazı [Video]

11 Temmuz 2015

Güneş enerjisinin kullanım alanları yaygınlaşmaya devam ediyor. Yenilenebilir enerjiyle daha verimli şekilde enerji üretmek ve doğaya zarar vermemek adına artık birçok ürün güneş enerjisinden gücünü alıyor. Şarj cihazları da bunlardan biri. Ancak Solar Paper adı verilen bu cihaz, diğerlerinden farklı olarak çok ince bir tasarımla geliyor.

Adından da anlayabileceğiniz üzere bir kağıt kadar ince olan bu cihazın üzerinde USB girişi yer alıyor. Taşınabilirlik anlamında da kolaylık sunan cihazın kağıt paradan çok az daha uzun olduğu görülüyor.  2.5 watt ile 10 watt arası güç üretebilen modellerin üzerinde yer alan küçük ekran sayesinde o an ne kadar enerji üretildiğini görmek mümkün oluyor. Manyetik kısımlar aracılığıyla birbirine bağlanabilen panellerin güneşli bir günde iPhone 6’yı 2.5 saatte şarj edebildiği belirtiliyor. Cihazın su geçirmez olması, her koşulda kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Kickstarter’da 50 bin dolar bağış bekleyen ve istediği rakamın iki katından fazlasını toplamayı başaran Solar Paper projesine 69 dolarlık destek vermek 5 watt gücündeki modele sahip olmak için yeterli oluyor. Proje sorunsuz bir şekilde sonlanırsa önümüzdeki eylül ayında Solar Paper’ın kullanıcılara ulaştırılması amaçlanıyor.

VİDEO

YORUMLAR