reklamı kapat

POPÜLER

Çin güneşten elektrik

Güneş enerjisinden neredeyse elektrik üretemez hale gelen ülke!

 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 20:49

Dünyanın en büyük ülkesi Çin, hava kirliliği konusunda gerçekten çok kötü durum. Ülke güneş enerjisinden neredeyse elektrik üretemez hale gelmiş durumda.

Güneş enerjisinden elektrik üretmek temiz gelecek için büyük önem arzediyor. En önemli yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten daha iyi yararlanmak için, devasa çiftlikler kuruluyor. Bu çiftliklerde binlerce panel yer alıyor ve yüzbinlerce eve hayat veren elektrik üretiyor. İşte bu paneller, tam olarak verimli görev yapmak için direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duyuyor. Kötü havalarda bulutlardan dolayı üretim azalıyor. Çin ise benzer sorunu bulutlar değil hava kirliliği üzerinden yaşıyor. Ülkedeki birçok bölgede hava kirliliğinin çok ciddi şekilde artması nedeniyle, kurulan panellere güneş ışınları olması gerektiği gibi ulaşamıyor. Durum böyle olunca da ülkede güneşten elektrik üretimi çok ciddi şekilde aşağılara inmiş durumda. Hava kirliliği nedeniyle yüzde 11 – 15 arası kayıplar yaşayan ülke, bu konuda büyük bir potansiyeli kaybediyor. Ülkenin hava kirliliğinin 1960’lara döndürmesi halinde 5 ila 7 milyar dolar arasında ekonomik avantaj sağlayabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş enerjisinden elektrik üretme konusunda Çin daha iyi adımlar atmalı

Burada üretimin altyapısı değil hava kirliliği üzerine gidilmesi gerekiyor. Bölgede yaşayan insanlar için de çok büyük bir sıkıntı oluşturan bu durum, gerçekten kontrol dışına çıkmış durumda. İnsanların Çin’in birçok bölgesinde dışarıda nefes alamadığı ve harici oksijen çözümleri kullandığı dahi söyleniyor. Bölgede kişisel olarak solumalık oksijen satıldığı bile duyuluyor.

İlginizi Çekebilir

NASA’dan çok ilginç bir kupa

İLGİLİ HABERLER