reklamı kapat

POPÜLER

Boeing

Boeing’den güneş enerjisiyle çalışan iklim araştırması drone’u [Video]

İnsansız hava araçlarında uzmanlaşmış Boeing‘in bir yan kuruluşu olan Aurora Flight Sciences, güneş enerjisiyle çalışan otonom hava aracını piyasaya sürüyor. Odysseus adı verilen araç, yüksek irtifada sürekli uçuş için tasarlanmıştır. Boeing imzalı araç, iklim ve atmosferik araştırma yapmak için kullanılacaktır.

İlk sefer 2019 baharı için planlanıyor. Odysseus, bir drone ve uydu arasında bir mekik gibi çalışıyor. Boeing imzalı aracın hava ve diğer uçakların üzerinde uçmak için tasarlandığı belirtiliyor. Aracın yerdeki bir istasyonla temas halinde iken büyük bir coğrafi alanı kapsayabileceği dile getiriliyor. Her seferinde aylarca sürekli uçabilen araç, karaya ve yeniden şarj etmeye ihtiyaç duyan İHA’lara göre belirgin bir avantaj sağlıyor. Güneş enerjili olduğundan, araç sıfır emisyon üretiyor. Odysseus havadayken veri toplayabiliyor ve topladığı bilgileri hızlı bir şekilde iletebiliyor. Boeing’in yan kuruluşu Aurora’nın öncelikle iletişim, bağlantı ve istihbarat misyonları için kullanılabileceği söylense de, öncelikle çevre bilgilerini toplamak için kullanılacağı belirtiliyor. Boeing’in yan kuruluş tarafından geliştirilen araç, görevler geliştikçe uçuş ortasında yeniden programlanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş enerjisiyle çalışan drone için geri sayım başladı

Boeing’in güneş enerjisiyle çalışan iklim araştırması drone’unun 2019’da uçması bekleniyor. Boeing imzasını taşıyan drone ile ilgili videoyu haberin devamından izleyebilirsiniz. Drone hakkında yeni detaylar geldiğinde sizlerle paylaşacağız, LOG’u takip etmeye devam edin.

Video