reklamı kapat

POPÜLER

karavan

Güneş enerjisiyle desteklenen elektrikli karavan Stella Vita ile tanışın

Güneş enerjisiyle desteklenen elektrikli karavan Stella Vita, yollarda aktif olarak test ediliyor ve şimdiye kadar kendisini kanıtlamış durumda.

Elektrikli araçlar biliyorsunuz sürekli olarak artıyor. Ancak halen çoğu kişi bu araçların menzilini yeterli bulmuyor. İşte tam da bu konuda birçok firma / kişi güneş enerjisinden yararlanmak istiyor. Stella Vita’nın temelinde de direkt olarak bu yer alıyor.

EuroNews’ta yer alan habere göre Hollanda’nın Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde okuyan 22 öğrenci tarafından geliştirilen Stella Vita, “tekerlekler üzerinde kendi kendine yetebilen ev” olarak nitelendiriliyor.

Oldukça büyük bir gövdeye ve yaşam alanına sahip olduğundan karavan olarak sınıflandırılan araç, bünyesinde büyük güneş panelleri taşıyor. Bu paneller araç durdurulduğu zaman daha da büyük hale getirilebiliyor.

Söylendiği kadarıyla şimdiye kadar 2 bin km üstünde yol yapan Stella Vita, bünyesinde 60 kWh pil paketi taşıyor ve bununla normalde 600 km yol yapabiliyor. Açıklamaya göre hazırlanan geleceğin karavan modeli gece ve bulutlu havalarda da şarj olabiliyor ve tüm gün güneşli bir havada yola çıkılırsa menzilini 130 kilometre daha uzatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stella Vita karavan gelecek için önemli bir gösterim konumunda

120 km/s hıza çıkabildiği gelen bilgiler arasında olan modelin arkasındaki isimlerden 21 yaşındaki Tijn Ter Horst, “Amacımız halka ve dünyadaki araç pazarına “daha sürdürülebilir bir yaşam” için ilham kaynağı olmak. İnsanlara ve şirketlere doğaya zarar vermeden yaşamın zaten mümkün olduğunu göstermek istedik.” diyor.

Tijn Ter Horst ayrıca araçta enerji tüketimiyle alakalı her şeyi düşündüklerini belirtiyor: “Örneğin panelleri açınca Güneş’ten ne kadar elektrik enerjisi elde edildiğini görebiliyoruz. Diyelim mola esnasında elektrikli ocağı kullanıp bir şeyler pişirdiniz. Yine ne kadar enerji tükettiğinizi görebilirsiniz.”

Bu aracın şimdilik bir satış amacı bulunmuyor ve test platformu görevini görüyor. Ancak gelecek bu altyapı gerçek anlamda ticari hale gelebilir.

İlginizi Çekebilir

Şişirilebilir bir elektrikli motosiklet olduğunu biliyor muydunuz?