reklamı kapat

POPÜLER

Suudi Arabistan’daki saldırının ardından petrol fiyatları rekora gidiyor!

Tüm dünyada ani bir şekilde gerçekleşen petrol fiyatlarındaki artışın ardında, Suudi Arabistan’daki büyük saldırı yatıyor.

Son günlerde akaryakıt fiyatlarında tüm dünya genelinde bir artış söz konusu. Bunun en büyük sebeplerinden biri geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’daki bir petrol rafinesine yapılan saldırı. Dünya petrol üretiminde büyük payı olan ülke yaşanan olayın arından üretimini yüzde 50 oranında azalttı.  Suudi Arabistan’nın bu kararı dünya pazarına günde 5.7 milyon adet daha az varil girmesi anlamına geliyor. Görebileceğiniz üzere bu çok büyük bir sayı. Tüm dünya üretimin yaklaşık yüzde 5’ine denk gelen bu düşüş sebebi ile akaryakıt fiyatları adeta tavan yaptı. Ham petrol fiyatı Körfez Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Varil petrolün anlık fiyatı 71.95$, bu da demek oluyor ki varil başına %19.5 oranında bir artış söz konusu.

Petrol fiyatlarının arkasındaki terör saldırısı

Geçtiğimiz hafta Abkayk ve Khurais petrol üretim tesislerine bir saldırı düzenlendi. Saudi Aramco adlı ulusal üretim şirketine ait olan tesislere düzenlenen saldırılarda bir can kaybı olmadığı belirtildi. Öte yandan şirketin yetkilileri zararın boyutunu tam olarak bilmediklerini de söylüyor. Tamirat çalışmalarının başlamasının ardından sektörün minimum düzeyse etkilenmesi adına stokta tutulan varillerin de piyasaya sürüleceği söyleniyor. Rezevlerini tek kullanan ülke Suudi Arabistan da olmadı. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki vatandaşların akaryakıt fiyatlarındaki artışından etkilenmesi için ulusal rezervlerin bir kısmını kullanacaklarını duyurdu. 2 adet insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıyı İran merkezli Husiler üstlendi.

İlginizi çekebilir

2020 Mitsubishi Pajero Sport ve öne çıkan özellikleri