reklamı kapat

POPÜLER

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Teknofest’te Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı müjdesi

Atatürk Havalimanı‘nda gerçekleştirilen Teknofest ikinci gününde Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ‘nı gözler önüne seriyor. Festival kapsamında Türkiye imzası taşıyan insansız hava aracına dair önemli bir gelişme de gün yüzüne çıktı.

İsminden de anlayabileceğiniz üzere Akıncı Taarruzi İHA insan olmadan kullanılabilen ve stratejik görevler üstlenebilen bir araç olarak tasarlandı. Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar aracın tüm yazılım ve elektroniğinin kendilerine ait olduğunun altını çizdi. Ardından Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nı şu sözlerle anlattı.

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ekim ayında havalanacak

“Akıncı’da birçok alt sistem var. Çok gelişmiş, milli savunma sanayimizin üreteceği yan sistemler bulunuyor. Bu uçağın bütün bu stratejik görevleri yapabilmesini sağlıyor. Örneğin, milli akıllı mühimmatlar, seyir füzesi, havadan havaya füze, ön tarafına takılacak gelişmiş radar sistemi var. Bu hava hedeflerini tespit edip vurabilme kabiliyetini kazandırıyor. Bir yandan savaş uçaklarının yükünü azaltırken, bir yandan da savaş uçaklarının yapamadığı görevlerde kullanılacak. Çünkü bu insansız bir hava aracı olduğundan tehlikeli bölgelere çok daha kolay yanaşabiliyor. Uzaktan hava savunma radarlarını tespit edip yüzlerce kilometre öteden onları karartıp seyir füzesiyle vurabilme kabiliyetine sahip olacak. Şu an çıktığında dünyanın bu sınıftaki en modern İHA’sı olacak. Dünyada bu sınıfta uçak üretebilen birkaç ülke var. Türkiye de bunlardan biri olacak. Türkiye iddiasını insansız hava araçlarında bayağı bir yukarı taşımış olacak. Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) ekim ayı içerisinde uçmasını arzu ediyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selçuk Bayraktar’ın bu açıklamasıyla birlikte Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı için merak edilen tarih de netlik kazanmış oldu.

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D.R’ın büyük rekoru

İLGİLİ HABERLER