reklamı kapat

POPÜLER

Akıncı

Türkiye’nin ilk taarruz insansız hava aracı Akıncı’nın belgeseli yayında [Video]

 - Güncelleme: 25 Mayıs 2020 18:23

Türkiye’nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı, YouTube’da yayınlanan belgeselle karşımıza çıkıyor.

Türk drone üreticisi Bayraktar Savunma tarafından geliştirilen araç, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip insansız silahlı hava aracı olarak göze çarpıyor.  Yaklaşık 49 dakikalık videoda Bayraktar Akıncı gelişim süreci gözler önüne seriliyor. Geçtiğimiz yılın şubat ayında başlayan çekimlerin 15 ayda tamamlandığı belirtiliyor. Yönetmenliğini Burak Aksoy ve Altuğ Gültan‘ın yaptığı belgeselde araç hakkındaki detaylar yer alıyor. Toplamda 1.350 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip olan aracın azami kalkış ağırlığı ise 5.5 ton. Araçta bir çok teknolojik çözümlerin de yer aldığını belirtelim. Elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri ve engel tespit tadarı bunlardan sadece birkaçı. Akıncı aracının ilerleyen dönemde hava füzeleriyle de donatılacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıncı özellikleriyle dikkat çekiyor

Hava görevlerinde kullanılması beklenen aracın ilk prototipinin PT-1 olarak adlandırıldığını hatırlatmakta yarar var. 6 Aralık 2019’da otomatik taksi ve kalkış sonrası İHA, ilk uçuşunu yapmıştı. 10 Ocak 2020’de test uçuşlarını başarılı şekilde tamamlayan Akıncı’nın daha sonrasında PT-2 isimli modeli ortaya çıkmıştı. Bayraktar Akıncı’nın hava ve yer testleri bundan sonra iki prototiple devam edileceği söyleniyor. Araç bünyesinde barındırdığı teknolojilerle dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. LOG ekibi olarak bizim de heyecanla izlediğimiz Akıncı belgeselini haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

İLGİLİ HABERLER