reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 1020

Huawei’den “işlemci ambargosu” odağında önemli hamleler

Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu konusunda firma sağlam adımlar atmaya devam ediyor. İşte detaylar;

Biliyorsunuz Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Kısa süre önce bu durumun Kirin 1000 işlemciyi etkilemeyeceği ortaya çıkmıştı. Kaynaklar hali hazırda yapılan anlaşmalar nedeniyle TSMC’nin 5 nm üretim sürecinde çıkarılacak ve Mate 40 ailesine gücünü verecek demişti. Ancak bu üst seviye bir amiral gemisi işlemcisi. Peki orta seviye cihazlar? Huawei burada çözümü kesin olarak Tayvan merkezli MediaTek firmasında bulmuş gibi görünüyor. Söylendiği kadarıyla Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişi tam yüzde 300 oranında artmış durumda. Hem kendi hem de Honor’un orta ve orta üst seviye telefonlarına MediaTek imzalı işlemciler ile güç verecek gibi duran firma, bu hamlesiyle MediaTek’in üretim kapasitesini de zorluyor. Bu açıdan kapasite artımı yapılacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei sadece işlemci için adımlar atmıyor

Gelen son bilgilere göre firma Samsung ve SK Hynix firmalarıyla DRAM ve NAND Flash tedariği konusunu sağlama almak adına görüşmeler yapıyor. Akıllı telefonlar için çok önemli olan bu donanımlar, henüz işlemci ambargosu dahilinde bulunmuyor. Ancak Huawei haklı olarak ABD’nin dengesiz adımlarını ön göremiyor ve bu tarafı da uzun vadeli olarak sağlama almak istiyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10