reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 1020

ABD etkisi; 2021 Huawei amiral gemilerinde önemli değişiklik

Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu sonrasında firmanın 2021 modellerinde de önemli bir değişiklik olacak.

Halen bilmeyenler için Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. İşte bu yüzden şirket, 2020 değil ama 2021 amiral gemilerinde uzun yıllardır ilk defa başka bir firmadan gelme 5 nm işlemci kullanmayı planlıyor. Peki bu firma hangisi olacak? Söylendiği kadarıyla Tayvan merkezli MediaTek‘ten başkası değil. En son duyduğumuz kadarıyla Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişi tam yüzde 300 oranında artmış durumda. Bu bilgiler üzerinden Huawei P50 serisinde firma zorunlu bir değişiklik yapacak ve yıllardır devam eden Kirin dönemini sona erdirecek gibi görünüyor. Bunun gerçek olup olmayacağını ise hep beraber göreceğiz. Bunun son kullanıcıya yaşatacağı olumsuz etki de oldukça merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei biliyorsunuz sadece işlemciler için adımlar atmıyor

Dev teknoloji firması Samsung ve SK Hynix firmalarıyla DRAM ve NAND Flash tedariğini sağlama almak adına da görüşmeler yapıyor. Akıllı telefonlar için çok önemli olan bu donanımlar, henüz işlemci ambargosu dahilinde bulunmuyor. Ancak Huawei olarak ABD’nin dengesiz adımlarını ön göremiyor ve bu tarafı da uzun vadeli olarak sağlama almak istiyor. Android lisansının olmamasını bir şekilde halleden firma, donanım tarafını da çözmek adına ciddi çalışmalar içerisinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10