reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Donald Trump

ABD’den dikkat çeken yeni Huawei hamlesi

Teknoloji devi Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu sonrasında önemli bir gelişmenin haberi geldi.

Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. İşte bu gelişmelerin ışığında önemli bir adım daha geldi. ABD yönetimi ABD’li şirketlerin oluşturulan 5G standartlarında Huawei ile çalışabilmesi yönünde bir karar aldı. Bu durum Huawei ile ABD arasındaki sorunların ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Söylendiği kadarıyla bu hamlenin arkasında sadece ABD çıkarlarını korumak bulunuyor. Uzmanlara göre ABD yönetimi, ABD şirketlerin 5G pazarında söz sahibi olabilmek adına Huawei’yle benzer 5G altyapı standartları kullanmasını istiyor. Bu sayede dünya genelindeki tüm sistemlerin birbirleriyle uyumlu olması hedefleniyor. Huawei’nin bu duruma nasıl bir tepki vereceğini ise zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei kısa süre önce önemli bir başarıyla gündeme gelmişti

Counterpoint Research’in açıklamasına göre firma 2020 Nisan ayında Samsung’un geçerek dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmış. İlk çeyrek toplamında ikinci sırada yer alan Huawei, ikinci çeyreğin ilk ayında ezeli rakibini geride bırakmış gibi görünüyor. Ancak buna rağmen ikinci çeyrek toplamında Samsung’un yine lider olacağı düşünülüyor. Fakat Huawei’nin yeniden ciddi bir yükselişe geçtiği görülüyor. Bu da firmanın yüzünü güldürüyor deniyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10

İLGİLİ HABERLER