reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 1020

Güçlü Huawei Kirin 1000, Mate 40’lara gücünü verebilecek mi?

Huawei imzalı yeni amiral gemisi işlemci Kirin 1000, yakında gelecek Mate 40 ve Mate 40 Pro modellerine gücünü verebilecek mi? Cevap geldi;

Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Ancak bu durum Kirin 1000 işlemciyi etkilemeyecek gibi görünüyor. Bazı kaynaklarda Kirin 1020 olarak da geçen işlemci, söylendiği kadarıyla hali hazırda yapılan anlaşmalar nedeniyle TSMC’nin 5 nm üretim sürecinde çıkarılacak ve Mate 40 ailesine gücünü verecek. Bu gerçekten güzel bir haber. Çünkü daha olası adıyla Kirin 1000 gerçekten çok güçlü geliyor.

Daha önce yapılan açıklamaya göre Huawei Kirin 1000, Kirin 990’lara oranla tam yüzde 50 oranında daha yüksek performans ile yolda bulunuyor. Karşılaştırmak adına Snapdragon 865 işlemci, Snapdragon 855’ten yüzde 25 daha hızlı. Bu açıdan devasa bir performans artışı yapacak olmasıyla heyecanlandıran yeni işlemci, 2020’de 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci olacak gibi görünüyor. İkinci işlemcinin ise iPhone 12 ailesine gücünü verecek yaz sonunda beklenen Apple A14 Bionic olacağı söyleniyor. A14 Bionic’in performans konusunda Kirin 1000’i geçmesi bekleniyor. Ancak bunun henüz kesin olmadığını belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Kirin 1000 dikkat çekecek bir işlemci

Firmanın 2021 başındaki amiral gemilerine ise Kirin işlemciler güç veremeyebilir. Şirketin yeni ABD ambargosu nedeniyle Tayvan merkezli MediaTek tarafına yönelme planları yaptığı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10

İLGİLİ HABERLER