reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 40

Huawei Mate 40 serisinden endişelendiren erteleme haberi

Huawei’nin yeni nesil işlemcisi Kirin 1000 üstüne kurulacak Huawei Mate 40 ailesi için bu sefer kötü bir haber gündeme gelmiş durumda.

Artık herkesin bildiği üzere Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği devre aldı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. En son bu durumun Mate 40 ailesine gücünü verecek Kirin 1000 işlemciyi etkilemeyeceği, telefonlar için işlerin yolunda olduğu aktarılmıştı. Ancak durum diğer kesimlerde tam da böyle değil gibi duruyor. Çünkü gelen bilgilere göre Çinli teknoloji devi Huawei Mate 40 serisinin seri üretimini ertelemiş durumda. Sağlam kaynaklar burada 2 aylık bir ertelemenin adını geçiriyor ve bu da elbette çok kötü duruyor. Bu durum nedeniyle satışa çıkmaları da ciddi düzeyde ileriye kayacak denilen merak edilen amiral gemileri, ABD’nin son ambargosundan ciddi şekilde etkileniyor gibi görünüyor. Modellerin satışa çıktığında dahi devasa stoklara sahip olmayacağı iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 40 ailesinin kalbi Kirin 1000 için neler biliyoruz?

5 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 1000, Kirin 990’lara oranla tam yüzde 50 oranında daha yüksek performans ile yolda bulunuyor. Karşılaştırmak adına Snapdragon 865 işlemci, Snapdragon 855’ten yüzde 25 daha hızlı. Bu açıdan devasa bir performans artışı yapacak olmasıyla heyecanlandıran yeni işlemci, 2020’de 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci olacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10