reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 serisiyle “üst seviyede” Kirin işlemci dönemi sona eriyor

Merakla beklenen Huawei Mate 40 ailesinden işlemci konusunda bir bilgi gelmiş durumda. Bu bilgi daha çok geleceğe yönelik.

Mate 40 serisi daha önce de söylediğimiz üzere Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Porsche Design ve Mate 40 Pro Plus modellerinden oluşuyor. En son ekim ayına kaldıklarını duyduğumuz telefonlar, söylendiği kadarıyla kesin olarak güçlerini Kirin işlemcilerden alıyor. Burada Mate 40 haricindeki (Yüzde 100 kesin değil) tüm modellerin gücünü dünyanın ilk 5 nm mobil işlemcisi Kirin 1000‘den alacağı aktarılıyor ve bunun da bir son olacağı belirtiliyor. Mate 40’lardan sonra “amiral gemisi seviyesinde” Kirin işlemciye sahip başka bir Huawei telefonun gelmeyeceği söylenenler arasında yer alıyor. Peki neden?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 40 ailesi öncesinde ABD’den ciddi bir işlemci darbesi aldı

Bilmeyenler için Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesiyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Firma bu yüzden en azından amiral gemisi seviyesindeki işlemci üretimini Kirin 1000 ile bitiriyor deniyor ve bu bilgi resmi ağızdan geliyor.

Huawei ise geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla yeni dönemde çözümü Tayvan merkezli MediaTek firmasında arıyor. Söylendiği kadarıyla Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişi tam yüzde 300 oranında artmış durumda. Ancak firma UNISOC gibi başka üreticilerin kapısı da çalışıyor deniyor. Bu konuda sıkı görüşmeler gerçekleştiren teknoloji devi, bir analiste göre 2021 yılında Snapdragon işlemciler de kullanabilir. Ancak bu detay çok net değil. Analist Qualcomm’a Huawei’ye işlemci satma konusunda izin verilebileceğini düşündüklerini aktarıyor. Ancak bu ABD ekonomisine büyük katkı sağlayacak olmasına rağmen çok da olası durmuyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler