reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 1020

Yeni Huawei akıllı telefonlar hangi işlemcileri kullanacak?

Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu sonrasında firmanın yeni telefonları için önemli detaylar var.

Bilmeyenler için Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Huawei geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla yeni dönemde çözümü Tayvan merkezli MediaTek firmasında arıyor. Söylendiği kadarıyla Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişi tam yüzde 300 oranında artmış durumda. Ancak firma UNISOC gibi başka üreticilerin kapısı da çalışıyor. Bu konuda sıkı görüşmeler gerçekleştiren teknoloji devi, bir analiste göre 2021 yılında Snapdragon işlemciler de kullanabilir. Bu detay oldukça garip duruyor. Analist Qualcomm’a Huawei’ye işlemci satma konusunda izin verilebileceğini düşündüklerini aktarıyor. Ancak bu ABD ekonomisine büyük katkı sağlayacak olmasına rağmen çok da olası durmuyor. Bu açıdan 2021’de MediaTek işlemcili Huawei modelleri karşımızda olacak izlenimi doğuyor. Firmanın elindeki Kirin işlemci stoğunu 2020’de bitireceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei sadece işlemci için adımlar atmıyor

Dev teknoloji firması Samsung ve SK Hynix firmalarıyla DRAM ve NAND Flash tedariğini sağlama almak adına da görüşmeler yapıyor. Akıllı telefonlar için çok önemli olan bu donanımlar, henüz işlemci ambargosu dahilinde bulunmuyor. Ancak Huawei olarak ABD’nin dengesiz adımlarını ön göremiyor ve bu tarafı da uzun vadeli olarak sağlama almak istiyor. Android lisansının olmamasını bir şekilde halleden firma, donanım tarafını da çözmek adına ciddi çalışmalar içerisinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10