reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series S Xbox Series X

Uygun fiyatlı Xbox Series S ile tanışacağımız tarih ortaya çıktı

Xbox Series X yeni nesilde bir de Xbox Series S isimli kardeşe sahip olacak. İşte bu dikkat çeken model ile tanışacağımız tarih belli oldu.

Xbox Series S olarak günlerdir gündemde olan Microsoft’un yeni nesil ikinci oyun konsolu, gelen bilgiye göre resmi olarak ağustos ayında lanse ediliyor. Normalde haziran ayında tanıtılacağı aktarılan ancak gelmeyen konsol, çok merak ediliyor çünkü sadece 200 dolara satılacak deniyor. Geçtiğimiz günlerde sızan Microsoft dokümanlarına göre Series S modeli oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı ve 4 teraflop gücünde bir GPU veriyor. Series X ile aynı hızda bir CPU taşıdığı aktarılan model, esas farkı GPU tarafında gösteriyor. Farklı GPU frekansı ve daha düşük CU (Compute Unit) birimine sahip olduğu aktarılan Xbox Series S, bu açıdan daha önce de söylediğimiz gibi 4K değil 1080P ve 1440P oyunculuğa odaklanıyor. Firma içerisinde uzun süredir Lockhart kod adıyla geçen bu yeni neslin ikinci Xbox için Microsoft’un Dante isimli özel bir oyun test modu geliştirdiği de daha önce ortaya çıkan detaylar arasında yer alıyor. Bu mod sayesinde oyun testlerinin şimdiden Series X ile yapılabildiği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series S dikkat çekerken, esas model Series X teknik olarak neler sunuyor?

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlgili Video