reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series S Xbox Series X

Performans üzebilir; işte çıkan yeni Xbox Series S “GPU” detayları

Xbox Series X yeni nesilde hemen hemen kesin olarak Xbox Series S ile geliyor. İşte bu dikkat çeken model için yeni GPU detayları ortaya çıktı.

Xbox Series S isimli Microsoft’un yeni nesil ikinci oyun konsolu, en son duyduğumuz kadarıyla resmi olarak ağustos ayında lanse ediliyor. Sadece 200 dolara satılacak gibi görünen model, daha önce ortaya çıktığı kadarıyla oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı ve 4 teraflop gücünde bir GPU veriyor. İşte bu GPU, yeni gelen bilgilere göre 20 CU CU (Compute Unit) birimine sahip. Bunun üstünden yapılan karşılaştırmalara göreyse konsoldaki ekran kartı AMD Radeon RX 5500XT‘nin biraz altında kalıyor. Bu kart üzerinden yapılan eski testler ise konsolun birçok oyunda 1080P 60 FPS’yi sunamayacağını gösteriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi 4K değil 1080P ve 1440P oyunculuğa odaklanan konsol, burada spesifik olarak 1080P’yi hedefliyor ve oyunları da çoğu zaman 30 FPS açacak gibi görünüyor. Series X ile benzer bir CPU taşıdığı aktarılan Series S, performans konusunda başlıkta da dediğimiz gibi beklentileri tam olarak karşılayamayabilir. Özellikle yeni nesil oyunların çok daha güçlü grafiklere sahip olacağı göz önüne alındığı zaman bu kötü görünüyor. Artık iyice Microsoft’un bu konsolu daha basit oyunlar odağında hazırladığı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series S soru işaretleri oluştururken, Series X ise teknik olarak çok güçlü geliyor

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlgili Video