reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 vs Xbox Series X karşılaştırması

PlayStation 5 ve Xbox Series X için AMD’den Zen 3 CPU ile RDNA 2 GPU açıklaması

AMD, yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X için bir Zen 3 CPU ile RDNA 2 GPU açıklamasında bulundu. Bu güzel bir açıklama.

Son yıllarda özellikle işlemci tarafından Intel’e karşı büyük bir atılım yapan AMD, koronavirüs etkilerine rağmen yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X modellerine gücünü verecek Zen 3 CPU ile RDNA 2 GPU’ların gecikme olmadan firmalara gönderileceğini aktardı. Bu gerçekten önemli bir haber çünkü herkes konsolların çıkmasını merakla bekliyor. Yıl sonunda raflardaki yerini alacak konsollar, hem işlemci hem de ekran kartı konusunda gerçekten çok büyük artışlar getiriyor. Burada Xbox Series X daha yüksek performans sunuyor ancak bu PS5’in çok güçsüz olduğu anlamına gelmiyor. Series X GPU birimi 12 teraflops, PS5’in GPU birimi ise 10.28 teraflops seviyesinde yer alıyor. Ayrıca Series X’in çekirdek hızı da PS5’teki işlemciye oranla bir miktar yukarıda yer alıyor. Her iki konsolda da 16GB GDDR6 bellek kullanılıyor. İki konsol arasındaki performans farkının ilk aşamada kendisini göstermesi çok da fazla beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X ve PlayStation 5 çok güçlü SSD birimlerine sahip

Series X çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVMe SSD depolama birimine sahip. PlayStation 5 ise 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi yer alıyor ve bu tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Modellerin fiyatları ise halen resmi olarak açıklanmış değil.

İlgili Video