reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X Xbox Series S

Uygun fiyatlı ikinci yeni nesil Xbox, “Series S” için son detaylar

Xbox Series X yeni nesilde bir de Xbox Series S isimli kardeşe sahip olacak deniyor. İşte bu dikkat çeken modelden yeni bilgiler var;

2020’nin sonunda resmi olarak başlayacak yeni nesilde PlayStation 5 rakibi Xbox Series X, eğer yapılan sızıntılar doğruysa 400 dolardan raflara çıkacak gibi görünüyor. Ancak yeni nesilde daha da ucuz bir Xbox’ın yolda olduğu artık hemen hemen kesin durumda. İşte bu şu an Xbox Series S olarak geçen yeni model, 200 dolardan raflardaki yerini alacak denilmesiyle büyük merak uyandırıyor. Gerçek olması halinde gerçekten çok yüksek satış rakamlarına ulaşacak bu konsol, temel olarak Series X’in “kırpılmış” hali olarak yolda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde sızan Microsoft dokümanlarına göre Series S modeli oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı ve 4 teraflop gücünde bir GPU veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Series X ile aynı hızda bir CPU taşıdığı (Yüksek ihtimalle direkt Series X’in işlemcisini kullanıyor ancak saat hızı biraz daha düşük) aktarılan model, esas farkı GPU tarafında gösteriyor. Farklı GPU frekansı ve daha düşük CU (Compute Unit) birimine sahip olduğu aktarılan Xbox Series S, bu açıdan daha önce de söylediğimiz gibi 4K değil 1080P ve 1440P oyunculuğa odaklanıyor. Bu konsolun sunduğu gücüyle 1440P’de 30 fps’yi, 1080P’de ise 60 fps’yi standart hale getirebileceği aktarılıyor. Ancak bu durum yani kare hızları konsoldan çok oyun geliştiricisinin tercihine kalıyor. Firma içerisinde uzun süredir Lockhart kod adıyla geçen bu yeni neslin ikinci Xbox için Microsoft’un Dante isimli özel bir oyun test modu geliştirdiği de daha önce ortaya çıkan detaylar arasında yer alıyor. Bu mod sayesinde oyun testlerinin şimdiden Series X ile yapılabildiği söyleniyor.

Xbox

Series S için bu “konsept tasarım” çok olası görünüyor

Series S‘in 4K oyunculuğa odaklanmıyor olması yeni neslin genel temasına elbette uymuyor. Artık birçok kişi yüksek çözünürlük bekliyor. Ancak oyuncuların büyük bölümü halen fiyatları oldukça yüksek olan 4K bir monitöre ya da 4K televizyona sahip değil. Ayrıca çoğu oyuncu çözünürlüğü uzun zamandır geri plana itiyor, oyunun içeriğine ve çoğu zaman yüksek kare hızına odaklanıyor. Bu açıdan Microsoft bir şekilde Ray Tracing teknolojisini ve yüksek hızlı SSD‘yi “200 dolar” gibi düşük fiyata Xbox Series S ile sunabilirse, yeni nesilde Game Pass sisteminin de etkisiyle çok ama çok büyük bir başarı elde edebilir deniyor. Game Pass sistemi Türkiye gibi pazarlarda gerçekten büyük önem arz ediyor. Çünkü artık büyük oyunlar 450 TL ve üstünde fiyatlar ile karşımıza çıkıyor. Sadece bu yüzden yeni nesilde çok iyi olmasına ve özel oyunlar taşımasına rağmen PlayStation 5 almam diyenlerin sayısı oldukça fazla durumda. Elbette bu durum Türkiye gibi oyun fiyatlarının yüksek olduğu pazarlar için geçerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X teknik olarak neler sunuyor?

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

PlayStation 5

PlayStation 5 temel teknik detayları ise şöyle

Fütüristik tasarımlı konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her iki konsolun da net satış fiyatları henüz net olarak belli değil. Yukarıda da dediğimiz gibi Xbox Series X’in 400 dolardan raflara çıkma ihtimali var. PlayStation 5 ise biliyorsunuz diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyona sahip. En son sızıntılara göre konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılabilir.

İlgili Videolar