reklamı kapat

POPÜLER

Byton

Büyük hayal kırıklığı; hamlesi merakla beklenen Byton Koronavirüs kurbanı oldu

Tesla’nın en ciddi rakiplerinden birisi olarak gösterilen ve asfalta inmek için artık günleri sayan Byton, pandemi sebebiyle tüm planlarını askıya almak zorunda kaldı.

Elektrikli otomobil pazarının yakaladığı ivmelenmeyle birlikte karşımıza çıkan hemen her girişim “Tesla katili” rozeti ve iddiasını da beraberinde getirdi. Gerek tasarımları gerekse performans verileriyle konsept aşamalarında ciddi beklentiler yaratan bu markaların üretime geçiş süreciyse ne yazıkki o ilk esinti gibi sert olmadı. Bugün baktığımızda iddiasını sürdüren isimlerin bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az olduğunu görüyoruz. Çin’de gerçekleştirdiği yatırım ortaklığıyla üretime geçme ve iddiasını sürdürme konusunda en ciddi isimlerden birisi olan Byton, planlamaları gereği bu yılın sonlarına doğru M-Byte modelini son kullanıcıya hazır şekilde asfalta indirmeye hazırlanıyordu. Lakin küresel çapta bir krize neden olan Koronavirüs süreci, marka için bir anda işlerin tamamen tersine dönmesine neden oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Byton, çalışan maaşları konusunda da sorunlar yaşıyor

Salgın sürecinde ciddi mali kayıplar yaşayan markadan gelen son haberle birlikte planlanan birçok parçanın sekteye uğradığını görüyoruz. Byton yönetimi yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’dan itibaren Çin’in Nanjing kentinde yer alan fabrikasındaki üretim de dahil olmak üzere çoğu operasyonu, yeni fonlar toplamak ve maliyet düşürmek adına askıya aldığını duyurdu. Nisan ayından bu yana ABD merkezli çalışanlarının yarısını çıkardığı bildirilen girişim şirketinin, ödenmemiş personel maaşlarıyla da karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Temmuz ayından itibaren maaş ödemelerini yapmaya başlayacağını da açıklayan marka, çalışanlarını ödeme konusunda öncelik kazanmak adına istifa etmeye davet ediyor. Bloomberg’e göre şirket, yeniden yapılanma sırasında, bazı çalışanları asgari operasyonların yürütülmesi için elinde tutacak. Çin’in ardından 2021’de ABD pazarına girme hayali kuran şirket, eski BMW ve Nissan çalışanları tarafından kuruldu.

İlginizi çekebilir

Pininfarina imzalı Vietnam’ın ilk otomobili VinFast